Podľa dokumentov, ktoré sa dostali do redakcie Nového Času, rozdával dekan fakulty Marián Kuna odmeny, o akých môže väčšina našich učiteľov len snívať. Iba šiestim pracovníkom školy sa do vreciek za jediný rok dostalo okrem riadnej mzdy aj 114 028 eur.
Pravosť tejto sumy potvrdil aj bývalý rektor univerzity, ktorý ešte v čase svojho pôsobenia poukázal na netradičné šéfovanie dekana Kunu. Napriek tomu škola dodnes túto kauzu nepovažuje za žiadny problém, a tak nikto nevie, za čo sa šiesti ľudia dostali do skupinky vyvolených.
Na rok 2013 len tak ľahko nezabudne šesť pracovníkov Katolíckej univerzity v Ružomberku, ktorí si medzi sebou rozdelili presne 114 028 eur. Odmenu im podpísal dekan filozofickej fakulty Marián Kuna. Najnižšia odmena pre dekanovu tajomníčku Máriu Debnárovú bola tesne nad 10 000 eur, pričom Ján Hrkút sa tešil z viac ako 30 000 eur.
„Ide o osoby, ktorých mesačný plat je zložený z tarifného platu a z osobného príplatku spravidla v maximálnej možnej výške. Celkovo v roku 2013 Marián Kuna vyplatil mimoriadne odmeny vo výške 243 311 eur pre 85 zamestnancov, priemerne boli jednému zamestnancovi vyplatené odmeny vo výške 2 862 eur,“ konštatoval bývalý rektor Tadeusz Zasepa, podľa ktorého na iných fakultách školy vyplácali dekani minimálne trojnásobne menšie odmeny.
Z celkovej sumy určenej na odmeny teda putovala takmer polovica šiestim pracovníkom. To, za čo ich dostali, včera hovorca univerzity odmietol komentovať a nepovažoval za potrebné sa k celej kauze vyjadriť. „Je teraz po sviatkoch, máme stretnutia,“ povedal hovorca František Trstenský. Mária Debnárová na otázky, za čo si ako nepedagogická zamestnankyňa vyslúžila viac ako 10 000 eur, nereagovala a pred redaktorkou doslova utiekla. Možnosť vyjadriť sa odmietli aj jej ďalší piati kolegovia.
Servilní zamestnanci
Na pochybné univerzitné šafárenie upozornila okrem bývalého rektora a bývalej zamestnankyne inštitúcie aj súčasná pracovníčka, ktorá zo strachu o stratu práce nechcela byť menovaná a zároveň poukázala na fakt, že univerzita ešte prednedávnom vyhlásila zbierku v slovenských kostoloch. To, že časť z týchto prostriedkov možno skončila vo vreckách šiestich ľudí, ju šokovalo.
„Až na garanta filozofie ide o vedecky a pedagogicky pomerne bezvýznamných ľudí, avšak servilných k dekanovi fakulty. Uvedení vyučujúci nevyučovali doposiaľ v minulom a ani v tomto roku ani minimum hodín výučby týždenne, ktoré sú povinní odučiť ako asistenti, za čo však poberali plat plného úväzku, osobný príplatok a obrovské odmeny za svoju ‚činnosť‘. Vo vedeckom a pedagogickom svete však toho veľa nedokázali,“ povedala zamestnankyňa univerzity.
Odmeny samému sebe
O rozdávaní univerzitných peňazí vedel svojho času aj bývalý rektor Tadeusz Zasepa, ktorý sa otvoreným listom obrátil na samotného dekana Kunu. Zasepovi neprekážali iba výška všetkých udelených odmien a odmeny šiestim zamestnancom, ale aj pokusy dekana Kunu o udelenie si odmien pre seba. Na rozdiel od podriadených dekana, odmeny pre Kunu by musel schváliť rektor, čo sa nestalo a vyvolalo na univerzite napätú atmosféru.
„Nevytvárajte opäť raz falošnú verejnú mienku zasielaním okružných listov pre malichernosti. Radšej pomôžte rozvoju KU. Toto je moje napomenutie a záverečné odporúčanie do Vášho budúceho pôsobenia na Filozofickej fakulte KU. Prosím, oceňte, že som doteraz nesiahol na Váš osobný plat, i keď by na to bolo veľa dôvodov. Ak však nezačnete rešpektovať štatutára univerzity a neprestanete sa cez zákulisia snažiť riadiť univerzitu, Vaša kariéra neskončí dobre,“ napísal bývalý rektor Zasepa v apríli dekanovi. O pár týždňov nato Zasepa odstúpil zo svojej funkcie, pretože univerzita podľa neho nerobila nič s pochybným financovaním pedagogickej fakulty. Kuna je dekanom dodnes...