Jeho pravnuk Miroslav Klusák (40) sa rozhodol, že širokej verejnosti priblíži kruté boje, ktoré v Duklianskom priesmyku viedol 1. československý armádny zbor pod Svobodovým vedením s Nemcami. Miroslav pripravil sprievodcu po Dukle.
Miroslavovi Klusákovi v detstve často rozprávali o jeho pradedovi. Avšak chcel sa dozvedieť ešte viac. Projekt začal vznikať pred štyrmi rokmi. „Vtedy som prišiel na Duklu, aby som lepšie pochopil priebeh Karpatsko-duklianskej operácie s niekoľkými mapami a knihami. Pomocou máp som sa snažil nájsť miesta bojov a prejsť aspoň časť z nich,“ vysvetľuje M. Klusák.
„Keď som bol na poľskej strane, začal fúkať silný vietor a mapy mi odvialo. Vtedy mi napadlo, že by bolo dobré, keby boli k dispozícii v elektronickej podobe na internete,“ pokračoval v rozprávaní. Začal hľadať partnerov, ktorí by mu pomohli.
„Oslovil som historikov i veteránov. Požiadal som o pomoc aj miestnu samosprávu. Všetci mi vyšli v ústrety. Keďže je projekt veľmi nákladný, rozdelili sme ho do štyroch fáz. V tej prvej bol spustený základný interaktívny popis bojov. Sprístupnené boli mnohé fotografie, dobové dokumenty či medailóniky veteránov,“ pripomenul pravnuk generála.
V ďalších fázach projekt rozšíria o špeciálne prezentácie. Všetko sa preloží do poľštiny, ruštiny, angličtiny a nemčiny. „Verím, že aj takto sa nám podarí prilákať na Duklu čo najviac turistov, aby sa dozvedeli detaily o tunajších krutých bojoch,“ uzavrel.
Karpatsko-duklianska operácia
- trvala od 8. septembra do 28. októbra 1944
- sovietske a československé vojská sa v nej snažili prebiť na naše územie
- cieľom bolo spojiť sa s povstaleckou armádou
- 21. septembra 1944 oslobodili prvú slovenskú obec Kalinov
- po potlačení SNP sa operácia zastavila
- zahynulo 20 000 sovietskych vojakov a takmer 1 800 československých