Vyšľachtili už piate národné plemeno - poľovného a zároveň spoločenského psa. Jedinečný tatranský durič podľa nich spája najlepšie vlastnosti obľúbených plemien - kopova, jazvečíka a farbiara. Vznikol tak odvážny, hlasitý, ale i maznavý chlpáč.
Tatranského duriča vyšľachtili na východe a v metropole Zemplína sa za dva roky podarilo odchovať už 200 šteniatok. „Tieto pochádzajú z prvého čistokrvného vrhu medzi dvoma tatranskými duričmi,“ poznamenal chovateľ Ján Meňky na adresu desiatich šteniatok ročnej sučky Melisy. „Zatiaľ väčšinu dňa spia, jedia, občas zakňučia,“ dodal s úsmevom.
O tatranského duriča je medzi poľovníkmi veľký záujem. „Plemeno sme začali šľachtiť podľa ich požiadaviek na základe slovenského kopova. Chceli sme, aby bol menší. Preto sme pridali hladkosrstého jazvečíka, ktorý má vynikajúce poľovné vlastnosti. Pripojili sme aj bavorského farbiara. Ten bol predurčený na dohľadávanie zveri a je spoločenský. Stále ho šľachtíme ako národné plemeno,“ vysvetľuje prezident Klubu chovateľov tatranských duričov Jaroslav Jevčák. „Naším cieľom je, aby plemeno bolo medzinárodne uznané a aby Slovensku pribudlo ďalšie oficiálne uznané plemeno,“ dodal.
Šesť plemien
Tatranský durič je šiestym národným plemenom.
Tie predchádzajúce sú:
- slovenský čuvač
- československý vlčiak
- slovenský hrubosrstý stavač
- slovenský kopov
- slovenský čierny ovčiak
Tatranský durič
Výška v kohútiku:
34 - 42 cm
Dĺžka: 40 - 50 cm
Váha:
10 - 15 kg
Srsť: hladká priliehavá, hnedá alebo viacfarebná
Povahové vlastnosti: inteligentné temperamentné plemeno s dobrou ovládateľnosťou
Poľovné vlastnosti: vytrvalý, samostatne pracujúci, hlasitý na stope, mimoriadne odvážny pri kontakte so zverou