Keďže v obchodnej sieti ju nie je možné kúpiť, je skôr vhodným darčekom a údajne aj dobrým liekom. Pravda, ak sa pije striedmo. Starosta Malých Trakán Árpád Petrík pripomenul, že obec vlastní pálenicu už 15 rokov.
Chcú udržať 150-ročnú tradíciu a chýr, ktorý získala ich slivovica. „Má lepšiu arómu ako iné, no musí sa konzumovať s mierou. Keďže sa pije na zdravie, tak ráno postačí kalíštek a večer druhý. Šoféri namiesto kalíška radšej nech večer skúsia dupľu - poldeci!“ prízvukuje páleničiar Štefan Fülöp. Zvláštnosťou ich pálenky je v prvom rade kvalita bystrických sliviek, ktoré majú aj v erbe.
Výhodou je špeciálna klíma a pôda pri rieke Tisa. Obec si za vypálenie litra 52-percentnej slivovice necháva len 3,8 eura. Zákazníci si kvas nosia sami, no kým v minulosti ročne vypálili asi 3 000 litrov pálenky, teraz už aj trojnásobok. V pálenici majú medené kotly a hoci receptúru si uchovávajú pre seba, čosi prezradiť predsa len mohli. „Základom je dobrý kvas, čiže zdravé a zrelé ovocie. Je bez cukru, ale s kôstkami, ktorých má byť asi 20 percent,“ spomenul starosta. Malotrakánska pálenka je vraj aj liekom, ktorého však v tomto roku možno bude pomenej. Spôsobilo to daždivé počasie.