Jej synovi Peťovi prišiel list od exekútora, v ktorom od neho žiada, aby uhradil pohľadávku a exekútorské trovy vo výške 129,88 €. Na tom by možno nebolo nič zvláštne, keby Peťko nebol prvákom na základnej škole. Jana Sihelská, ktorá je v liste uvedená ako zákonná zástupkyňa, tvrdí, že vôbec netušila, ako žiačik k pohľadávke prišiel.
Peťko Sihelský sa len teraz učí písať a čítať, zato má už dlh u exekútora takmer 130 eur. Keď súd exekúciu odobril, mal chlapec dokonca len štyri roky. „Toto predsa nie je normálne, ako môže exekútor pýtať peniaze od malého chlapca,“ krúti hlavou mama Jana Sihelská, ktorá dovčera netušila ani to, o aké peniaze ide. Nikto ju vraj o pohľadávke neinformoval.
„Až teraz som zistila, že ide o alimenty. Môj manžel ich v minulosti na chlapca neplatil. Tak som v jeho mene žiadala ich vyplatenie. Neskôr som túto sťažnosť stiahla a teraz od chlapca žiadajú exekútorské trovy,“ vraví so slzami v očiach.
(pre zväčšenie kliknite na obrázok)
„Dokonca vo výzve na úhradu pohľadávky, ktorá je určená Peťkovi, tvrdia, že ak chlapec nie je zamestnaný, môže splácať mesačne po 10 eur,“ nechápe Jana. Má z toho hlavu v smútku, pretože je rozvedená a okrem malého Peťka sa stará o dve staršie dcérky (11, 12).
Bývajú spolu v ošarpanom dedinskom domčeku a mesačne musia vyžiť z 205 eur. „Neviem, čo budeme robiť, nechcem, aby mal chlapec dlh, ale pri mojom príjme je aj 10 eur mesačne veľa,“ dodáva s plačom mama malého školáka.
Podľa Stanislavy Kolesárovej zo Slovenskej komory exekútorov nie je exekúcia u maloletého až taká výnimočná. A dochádza k nej napríklad, ak dieťa spôsobí škodu, alebo dlh zdedí. Ide však len o teóriu, pretože v praxi musí platiť aj tak zákonný zástupca.
„Na prvé počutie ide o bizarný prípad, keďže za dieťa zodpovedá zákonný zástupca, môžeme ho však prešetriť do podrobností,“ povedal Pavol Kubík z ministerstva spravodlivosti.