Po 40 rokoch od jej vyhorenia bolo vyhlásených niekoľko architektonických súťaží na novú podobu objektu. S odvážnym projektom teraz prišli českí architekti. Podľa ich návrhu, ktorý sa zúčastnil na súťaži, by mala stavba tvar kocky a bola by postavená na jednom z jej vrcholov. Hrany kocky majú pripomínať horské štíty.
Jedna občianska iniciatíva odštartovala až dve architektonické súťaže. Návrhy sú naozaj originálne, najmä ten posledný, na ktorom pracoval český ateliér. „Cieľom návrhu je vyvolať pocit ľahkosti. Z pohľadu z diaľky ostré hrany objektu v kontexte horských štítov splývajú s kontúrami okolitých skál a dotvárajú celú panorámu. Z každého miesta je vidieť tri plochy fasády. Takto je podporená hra svetla a tieňa, rovnaký efekt pozorujeme i na okolitých skalách. Presklené plochy okien dopĺňajú obraz miesta o odlesky a zrkadlenie, ktoré môžete vidieť na hladine plesa,“ vysvetľuje autor projektu Martin Krupauer zo spoločnosti ATELIER 8000.
Netreba však zabúdať, že pozemok je v piatom stupni ochrany TANAP-u a navyše patrí mestu Kežmarok. Ako sa vyjadril primátor Igor Šajtlava, so stavbou to nie je také jednoznačné. „O Kežmarskej chate sa môžeme začať baviť najskôr po komunálnych voľbách. Dovtedy sú to len vízie a plány,“ vyjadril sa primátor.
Ako menila názov
Keď ju v roku 1937 začal stavať Klub československých turistov, pôvodne sa mala volať Benešova chata, podľa druhého československého prezidenta. Práce na dokončení sa predĺžili a chatu slávnostne otvorili až 4. októbra 1942 už za vojnového Slovenského štátu. Dostala meno Kežmarská, lebo ju dokončil Kežmarský odbor Klubu slovenských turistov a lyžiarov.
Rozloženie priestorov na poschodiach
1. PP: garáž pre snežný skúter, servisný vstup, lyžiareň, sušiareň, toalety reštaurácie, technológie
1. NP: reštaurácie, terasa
2. a 3. NP – ubytovanie
podkrovie: núdzové prespanie, meditačná miestnosť