Sochu s názvom Žalujem, ktorá stála na podstavci donedávna, v pondelok nahradila verná kópia pôvodnej z roku 1949. Komunistickým pohlavárom sa však po siedmich rokoch nezdala byť v súlade s duchom režimu a dali ju odstrániť.
Pôvodná bronzová socha Československý vojak českých autorov Jozefa Grusa a Jána Viteka bola na Dukle umiestnená do roku 1956. „Potom ju odstránili a dali roztaviť. Museli sme preto vyhlásiť súťaž na vytvorenie jej vernej kópie,“ vysvetlil riaditeľ Vojenského historického múzea (VHM) Miloslav Čaplovič. Do súťaže sa prihlásili dvaja výtvarníci.
„Jedna ponuka bola na 45-tisíc €, druhú na 19-tisíc € predostrel mladý výtvarník Peter Mézsároš. Vybrali sme jeho a dielo sa mu naozaj podarilo. Sochu vytváral len podľa šiestich fotografií, ktoré sme mali k dispozícii. Keď sme z nich potom urobili 3D model, zistili sme, že nová socha sa od pôvodnej odlišuje len o dve percentá,“ pripomenul riaditeľ.
Ozvali sa hlasy, že výmena sochy je motivovaná politicky kvôli udalostiam na Ukrajine. „Nie je to pravda. O výmenu sochy sme požiadali pamiatkarov už v marci a vtedy ešte bola celkom iná situácia,“ podotkol Čaplovič. Starú sochu nezlikvidovali ako komunistickí funkcionári, ale umiestnili do vstupnej haly tunajšej vyhliadkovej veže, ktorá slúži i ako múzeum.
Žalujem
Súsošie vytvoril sochár Ján Kulich a na pamätník bolo umiestnené v roku 1957. Teraz je odložené vo výhliadkovej veži na Dukle.
Československý vojak
Pôvodná socha sa nezachovala, repliku slávnostne odhalili na Dukle v pondelok.
Dukliansky pamätníkPripomína životy vojakov, ktorí oslobodzovali Československo v roku 1944 v rámci Karpatsko-dukelskej operácie. Takto vyzeral pamätník v roku 1949 tesne po jeho odhalení.