Vďaka lekárom a špecializovaným pracoviskám stierajú všetky hendikepy. Ich šťatné príbehy sú dôkazom, že o závideniahodné živé striebra sa oplatí zabojovať. Vynikajúce výsledky má košická klinika neonatológie, ktorú občianske združenie Malíček obdarovalo prístrojmi za takmer 40-tisíc eur. Podporia dýchanie, liečbu žltačky a ventiláciu rizikových novorodencov.
"Dvojčatá sa narodili predčasne, už v 28. týždni tehotenstva. Mali len 1 280 a 1 080 gramov. Až 69 dní som trpela, či pobyt v inkubátore zaberie. Stalo sa, teraz sa Ella i Jakub majú už k svetu a ďakujem lekárom," hovorí ich mama Darina Jurčinová (34) z Košíc. Iné problémy mala dnes už vyše ročná Ela tiež z Košíc. "Keď sa narodila, bol pridusená a nedávali nám veľké šance. Liečba však zabrala a dnes sme úplne bez komplikácií. Doma máme nie živé striebro, ale zlato!" vraví Alena Ronďošová (33).
Prednosta košickej kliniky neonatológie Peter Krcho prezradil, že nové prístroje pomôžu riešiť závažné stavy: "Nielen ľahšie dýchanie, ale aj monitorovanie ohrozených a zlyhávajúcich funkcií mozgu, čo pomôže skôr odhaliť poruchy a lepšie nastaviť účinnú liečbu." Ročne na kliniku prijímajú asi 400 pacientov, detí pod 1 500 gramov je z nich zhruba 150 a až 50 z nich nemá ani kilovú pôrodnú hmotnosť! Najmenšia pacientka mala iba 550 gramov, teraz má už 15 rokov a má sa dobre.
Predčasne narodení
Odborníci tvrdia, že počet predčasne narodených detí je podobný ako kedysi, ale pribúda detí, ktoré sa narodia len pár týždňov pred termínom. Tieto deti často bojujú s viacerými zdravotnými problémami - môže to mať vplyv na vývoj ich mozgu a centrálnej nervovej sústavy. Chorobnosť zapríčiňuje nedostatočne vyvinutý imunitný systém a ešte neukončený vývoj pľúc v čase pôrodu. Kedysi takéto deti považovali za cintľavé, dnes vďaka modernej medicíne a vede majú podstatne lepšie vyhliadky na život a zdravie.