Navyše vlastenectvo a hrdosť sú u Rusov silnejšie ako kedykoľvek predtým a bratovražedný boj na Ukrajine vnímajú veľmi citlivo. Svoje postrehy z pobytu v Rusku prezradili pre Nedeľník aj Slováci, ktorí tu dlhodobo žijú.
Pre Maroša Demoviča z Bratislavy bolo študovanie na ekonomickej univerzite v Petrohrade veľkým snom. „Druhé najväčšie mesto v Rusku, známe aj ako severské Benátky, ma naozaj uchvátilo. Je krásne a čarovné. Vzniklo až v roku 1703, predtým tu boli iba močiare a jazerá. Cár Peter Veľký, zakladateľ mesta, často cestoval do Európy, ktorá ho inšpirovala. Povedal si: Postavím nové mesto a nech to vyzerá ako v Európe,“ začína s rozprávaním Maroš Demovič.
V Sankt Peterburgu však neustále fúka vietor, prší a je tam chladno. Dokonca aj v letných mesiacoch. V zime sú v Petrohrade veľmi krátke dni, úžasné sú naopak letá s legendárnymi bielymi nocami.
Bez úsmevov
Rusi sú podľa Maroša Demoviča veľmi otvorený a priateľský národ. „Treba však povedať, že ruské správanie má ďaleko od európskeho, cítiť to najmä v službách a obchodoch. Rusom totiž chýba úsmev,“ hovorí o svojich skúsenostiach Demovič. Platí všeobecné pravidlo, ak sa usmievate, nie je s vami niečo v poriadku. „Raz som išiel po ulici a jeden Rus sa ma pýta: A ty sa prečo usmievaš?“ spomína mladý Slovák.
Slovenský študent radí, že kto chce pochopiť ruské správanie, potrebuje ovládať ruštinu. Bez nej ste vraj často stratení, pritom ide o krásny a navyše pre Slovákov pomerne jednoduchý jazyk.
„Moje deti navštevujú v Rusku škôlku, kvalita života ako taká je v Rusku dobrá. Myslím, že napriek malým rozdielom v mentalite tu môže človek bez problémov fungovať a nájsť si priateľov, keďže naše národy nemajú od seba až tak ďaleko,“ myslí si Jozef Šimko, ktorý žije a pracuje v západoruskom meste Kaluga ako riaditeľ automobilovej spoločnosti.
Krym je náš
Prezident Vladimír Putin sa u väčšiny Rusov teší veľkej podpore a úcte. Je to pre nich národný hrdina a vodca, ktorý s krajinou kráča tým najsprávnejším smerom. Životná úroveň v krajine postupne rastie a úspešný je aj jeho boj s korupciou. „Mnohí sa ma pýtali, ste s nami, alebo proti nám? Väčšina Rusov verí, že Američania chcú zničiť Rusko – ako jedinú veľmoc sveta, ktorá momentálne konkuruje USA,“ tvrdí Demovič a dodáva, že keď párkrát pozeral ruské televízne správy, bol šokovaný.
„Ide najmä o dianie na Ukrajine a vo svete. Ľudia tu počujú presne to, čo majú počuť. Preto ma príliš neprekvapilo, keď môj učiteľ ruštiny povedal: Dnes je 9. máj 2014 a všetci oslavujeme 2 veľké víťazstvá – jedno v druhej svetovej vojne a druhé na Kryme! Hurá,“ spomína slovenský študent.
Podobné nálady potvrdzuje aj Viktor Kovaľov, úspešný hádzanársky funkcionár a Rus dlhodobo žijúci na Slovensku. „Rusi veľmi citlivo vnímali americké vyjadrenia proti zimnej olympiáde v Soči. Zjednodušene platí, že čím viac bude západná tlač o Putinovi negatívne písať, tým väčšej podpore Rusov sa bude tešiť,“ vysvetľuje Kovaľov. S antiamerickými náladami sa neustále stretáva aj Jozef Šimko z Kalugy. „Mám však pocit, že Európania sú vo všeobecnosti v Rusku obľúbení a nepozorujem zhoršenie vzťahov. V Kaluge je veľa Nemcov, Čechov, Talianov, Španielov i Číňanov. Zahraničné firmy dávajú prácu tisíckam miestnych obyvateľov,“ dodáva Šimko.
Žalúdočné problémy
Najväčší problém v Rusku je podľa Maroša Demoviča nízka kvalita produktov. „Platí to vo všetkom - v potravinách, reštauráciách, oblečení... Jednoducho, ak tu žijete dlhšie, je to boj o prežitie. Môj spolužiak sa išiel prvý deň najesť do ruskej študentskej jedálne a dostal obrovské žalúdočné problémy. Niekoľko dní sa zvíjal v bolestiach. Odvtedy sme si už radšej varili doma,“ spomína Demovič.
Európske sankcie a ruské odvetné akcie sa čoraz viac dotýkajú obyčajných ľudí. Reálne totiž hrozí prudké zvýšenie cien ruských potravín, trh navyše príde o kvalitnejšie európske produkty. „Z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že všetky potraviny Made in Russia boli naozaj nižšej kvality. Dokonca niekedy doslova na výsmech. Napr. ruské špagety, keď ste ich uvarili, vyzerali ako kaša,“ tvrdí Maroš.
„Zdraženie potravín, žiaľ, už nastalo v niektorých špecifických regiónoch. Napr. v Kaliningradskej oblasti, ktorá je naviazaná na export z Poľska. Rusi tiež nechápu postoj niektorých členských krajín Únie, napr. Poľska či štátov v Pobaltí. Teda tých, čo najviac žiadali sankcie,“ priznáva Kovaľov.
V obchodoch chýbajú potraviny vyrobené v krajinách Európskej únie. „Produkty svetových značiek vyrábané v Rusku sú, samozrejme, dostupné. Prázdne regály v obchodoch preto určite nehrozia. Pre infláciu však dochádza dlhodobo k zdražovaniu potravín,“ tvrdí Šimko.
Veľká časť Rusov dodnes vníma Ukrajincov ako príslušníkov vlastného národa. Krvavá občianska vojna na východe Ukrajiny je preto aj pre nich ako zlý sen. Dnes však, žiaľ, nič nenasvedčuje tomu, že bratovražedný boj ustane a obetí bude zrejme ešte pribúdať.