Doteraz sa k nej nemohol nik okrem jaskyniarov ani priblížiť. Bola súčasťou dobývacieho priestoru. Čochvíľa však k miestu v skalách povedie od Brekovského hradu turistický chodník. Zvedavci budú môcť nahliadnuť aspoň na začiatok 200 metrov dlhých chodieb. Skrývajú kvaple, vzácne netopiere i chvostoskoky.
Prvá zmienka o Novej jaskyni sa objavila už v osemdesiatych rokoch, počas dobývania vápenca. No až v roku 2006 ju Správa Chránenej krajinnej oblasti Východné Karpaty vyhlásila za chránené územie. „Jaskyňa nie je sprístupnená verejnosti. Nachádza sa zatiaľ v dobývacom priestore, kde ťažia vápenec. Vyskytujú sa v nej aj vzácne druhy, ktoré by mohla prítomnosť viac ako piatich ľudí vyrušiť,“ hovorí starosta Peter Mihaľko. Prešovskí jaskyniari už miesto stihli prebádať.
Odhalili, že nenápadný vchod skrýva 200 metrov dlhé a 30 metrov hlboké chodby ústiace do troch dómov. Ich steny zdobia vápencové kvaple. Neďaleko jaskyne sa okrem toho nachádzajú známe priepasti Veľká Artajama, Malá Artajama a Komín. „Je veľký predpoklad, že tieto jaskynné útvary alebo krasové dutiny sú poprepájané. Keď vojdete do jaskyne, cítiť prievan,“ pokračuje starosta. Do konca roka by podľa neho mala byť Nová jaskyňa sprístupnená chodníkom z Brekovského hradu, od čoho si sľubuje zvýšenie počtu turistov. Tí môžu pri dedine obdivovať aj mohylu z doby kamennej či obrovské sochy pod Viničnou skalou. Tie každoročne pribúdajú vďaka medzinárodným stretnutiam rezbárov.
Nová Brekovská jaskyňa
- dĺžka chodieb je 200 m, hĺbka 30 m
- nadmorská výška vchodu je 252 m n. m.
- viacúrovňová vstupná chodba dlhá 15 m ústi do Holubieho dómu (7x 5 m), pokračuje do Blativého dómu a cez ostré zalomenie Boží trest končí v Telocvični dlhej vyše 18 metrov
- útočisko v nej našli stovky chránených netopierov podkovárov malých
- žijú tu i chvostoskoky Prothaphorura janosik