Po skončení práva totiž nesadla do prvého lietadla, aby opatrovala zaneprázdneným rodičom ich maloleté deti. Naopak, Sylvia hneď po škole začala pracovať ako advokátsky koncipient a nič nenasvedčovalo tomu, že jej druhým domovom sa stane turecký Istanbul.
"Turecko aj Istanbul prišli do môjho života spolu s mojím manželom, viac-menej ako vedľajší produkt nášho vzťahu," usmeje sa sympatická Slovenka. Po dvoch rokoch vzťahu sa s Turkom Tuncom zosobášili a začali riešiť, kde sa usadia. "Rozhodovali sme sa medzi 4 alternatívami: Slovenskom, Tureckom, Austráliou a USA," prezrádza Sylvia. Nakoniec vyhralo Turecko. "Domnievali sme sa, že pre mňa ako mladú právničku so 6-ročnou advokátskou praxou bude menší problém nájsť si slušne platenú prácu v zahraničí, ako pre môjho manžela, ktorý je plastický a estetický chirurg a pre ktorého je Turecko ešte stále veľmi zaujímavý trh."
Sylvia sa pri otázke, ako prijali Slovenku domáci, len pousmeje. "Úplne správne by otázka mala znieť, ako ma prijali ako veľmi tehotnú ženu a cudzinku." Slovenka totiž bola v 8. mesiaci tehotenstva, keď dostala príležitosť prednášať na Istanbul Kultur Universite na Katedre medzinárodných vzťahov. Na ponuku nakoniec prikývla, najprv na polovičný úväzok, neskôr na plný. "Ťažšie to mal so mnou môj manžel a syn, lebo už tri týždne po pôrode som opäť bola v triede a prednášala."
Odvtedy uplynulo 12 rokov. Sylvia sa medzitým stala spoluzakladateľkou zahranično-politického centra Global Political Trends Center, neustále lieta z krajiny do krajiny a popritom sa snaží venovať svojmu 11-ročnému synovi Teodorovi. "To sa mi, bohužiaľ, nie úplne darí," priznáva sebakriticky. "Najmä ak by ste sa opýtali môjho syna, ten by vám určite povedal, že sa mi to nedarí vlastne vôbec," hovorí Sylvia, ktorá napriek rokom prežitým v Turecku na rodnú krajinu nikdy nezabudla a v rodnom jazyku od začiatku hovorí aj s Teodorom.
"Slovensko je moje Slovensko a tak to aj zostane. Keďže Turecko samostné je dovolenková destinácia, my chodíme na dovolenky sem. A každému to odporúčame," hovorí hrdo Sylvia, ktorá strávila dva júlové týždne sladkým ničnerobením, syn Teodor si zase užil 10-dňový tábor na Orave.
Poznáte šikovného Slováka, Slovenku, ktorému/-ej sa podarilo preraziť v zahraničí? Napíšte nám o ňom/nej na tip@novycas.sk!