Z trezoru Múzea Betliar iba na štyri dni vytiahnu cennosti Emanuela Andrássyho. Od druhej svetovej vojny ich bežný človek nemal šancu vidieť.
Výstava má príznačný názov Zlato, rubíny, diamanty a potrvá do pondelka. Návštevníci môžu v Betliari obdivovať skvosty z doteraz nikdy nevystavovanej jedinečnej kolekcie. „Ide o zhruba sto kusov zo zbierky Andrássyovcov, z ktorých väčšinu dal dokopy práve gróf Emanuel. O pečatných prsteňoch dokonca aj publikoval, lebo jeho rozhľadenosť a záujmy boli veľmi široké,“ povedala historička múzea Silvia Lörinčíková.
Tieto šperky sa dedili z generácie na generáciu. Niektoré zo skvostov sa dajú identifikovať podľa peštianskeho katalógu z roku 1861. Osud cenností bol pohnutý podobne ako vtedajšia doba. Po roku 1945 a konfiškácii kaštieľa Betliar sa stali majetkom štátu. Šperky aj z bezpečnostných dôvodov spravoval správca z Východoslovenského múzea v Košiciach.
V roku 1952 sa cennosti ocitli v štátnej banke Česko-Slovenska, potom putovali opäť do múzea i Slovenskej sporiteľne. Od roku 2000 sa podarilo získať zbierku naspäť do Betliara. Keďže jej hodnota - historická aj finančná - je veľmi vysoká, počas štvordňovej výstavy budú v kaštieli mimoriadne bezpečnostné opatrenia.
Železný gróf Emanuel I. Andrássy (1821 - 1891)
Narodil sa 3. marca 1821 v gemerskej obci Vlachovo, kde prežil detstvo s bratmi Júliusom I. (1823 - 1890) a Aladárom (1827 - 1903). Bol známy ako cestovateľ, tri roky putoval po exotických krajinách a po návrate vydal cestopis Cesty po východnej Indii. V diele sa prejavil aj ako nadaný kresliar a maliar. Zosobášil sa s grófkou Gabriellou Pálffy, s ktorou mal 7 detí. Zbieral starožitnosti a rôzne kuriozity. Nepohrdol však ani archeológiou, numizmatikou či predmetmi viažucimi sa na uhorské národné dejiny. Zomrel 24. apríla 1891 v Gorizii. Mal prezývku železný gróf, pretože podporoval rozvoj baníctva.
Súprava - brošňa a náušnice (vľavo hore)
Sú zo zlata a polodrahokamov, pričom na plôškach je florentská mozaika. Ide o obrazy antických pamiatok, ktoré sú vkladané z takmer mikroskopických kúskov mramoru. Pochádzajú zo začiatku 19. storočia.
Zlatý prsteň (vľavo dole)
Šperk zo zbierky Emanuela Andrássyho zo zlata a karneolu s reliéfom medveďa a včiel pochádza z 2. až 1. storočia pred naším letopočtom.
Zlatá tabatierka (vpravo)
Dostal ju Gejza I. Andrássy na 60. narodeniny. Sú na nej zo striebornej retiazky vytvorené piktogramy, ktoré symbolizujú jeho záujmy - slon - exotické expedície, šiltovka a palica na pólo - bol priekopníkom póla v Uhorsku, fľaša a poháre - obľuboval žúry.