Stratili plachosť a správajú sa ako túlavé psy. K obydliam nechodia už len v noci, ale aj cez deň. Lákajú ich tam odpadky, ale aj premnožené potkany. Líšky často vídať na lúkach nad Sásovou. „Nedávno som videl v noci pri paneláku dve mladé líšky. Jedna ulovila potkana,“ oznámil Novému Času čitateľ Milan z Banskej Bystrice.
Šelmy videli ľudia aj v Kremnici. „Občas sa stane, že sa voľne žijúca zver objaví na území Kremnice. V minulosti to boli mladý medveď, rys a v okolí kontajnerov sa občas objavujú líšky a kuny,“ povedal Jaroslav Slašťan, dobrovoľný ochranca prírody z Kremnice. Dodal, že zabrániť takýmto prípadom je ťažké. Človek uberá životný priestor voľne žijúcej zveri, a tá si ho následne hľadá v okrajových častiach obcí.
„Líška môže byť pre ľudí nebezpečná jedine ako prenášač besnoty. Pri ochorení touto nebezpečnou nákazou stráca plachosť, ktorá je pre ňu typická, a prichádza k ľuďom. Nemyslím si však, že líška, ktorá sa u nás ukázala, je nakazená. To, že sa objavila v meste, ešte neznamená, že má besnotu,“ dodal Slašťan.
Odporúča, aby sa zvedavci k takýmto líškam nepribližovali z bezpečnostných dôvodov. Podľa jeho slov sa do mesta najčastejšie zatúlajú mláďatá, ktoré ešte nemajú dostatok skúseností. Dospelé jedince, ktoré stratili plachosť, si hľadajú medzi obytnými domami na sídliskách a v okolí kontajnerov ľahký zdroj obživy, ktorým sú najmä zvyšky potravín.
Čo je besnota
Ide o infekčné ochorenie prenosné zo zvierat na ľudí. Hlavnými nosičmi infekcie sú líšky. Bez očkovania sa toto ochorenie u ľudí končí smrťou. Pôvodcom choroby sú vírusy, ktoré sa nachádzajú v slinách zvierat. Obdobie od nakazenia po vypuknutie ochorenia u ľudí trvá tri týždne až jeden rok.