Je možné, že po 1. júli sa už nebude mať kto postarať o vaše choré dieťa. Niektorí lekári z tohto oddelenia odmietajú robiť ďalšie nadčasy, keďže majú odrobené maximum. Podľa odborov vedenie nemocnice už viac ako pol roka odkladá riešenie problému s nedostatkom lekárov.
Ako povedal Peter Visolajský z Lekárskeho odborového združenia (LOZ), mal jeden lekár mesačne dve pohotovostné služby a iný ich mal aj desať. „Takéto zaobchádzanie by mohlo znížiť kvalitu zdravotnej starostlivosti,“ vysvetľuje Visolajský. Ôsmi nahnevaní doktori si povedali dosť a odmietli podpísať ďalšie popoludňajšie či nočné služby nad rámec Zákonníka práce, ktorý im povoľuje 250 hodín nadčasov ročne. Ďalšie nadčasy môžu odpracovať až po dohode so zamestnávateľom.
Visolajský sa obáva, že v priebehu niekoľkých týždňov u mnohých lekárov môže dôjsť k vyčerpaniu zákonného limitu práce nadčas, takže ich môže ubudnúť. Znepokojení sú z toho predovšetkým rodičia, ktorých deti ležia na oddelení, nemocnica však tvrdí, že sa nemusia obávať.
„Na všetkých pracoviskách DFNsP Bratislava majú pacienti zabezpečenú zdravotnú starostlivosť v plnom rozsahu a v štandardnom režime,“ upokojuje hovorkyňa nemocnice Dana Kamenická. To, či dotknutí lekári podpíšu dohody o ďalších nadčasoch, je len na ich osobnej vôli. Lekári, ktorí sú ochotní slúžiť nadčasy, však budú mať služby častejšie, čo môže ovplyvniť starostlivosť o malých pacientov.
Rodičia: Lekárov chápeme, ale čo bude s deťmi?
Eugen (36), Bratislava
"Lekári majú pravdu, lebo nie sú platení tak, ako by mali. Ale kto v tomto štáte dostane toľko, koľko si zaslúži? To by mohli štrajkovať aj murári a smetiari. Len čo majú robiť malí pacienti?"
Lukáš (31), Brezová pod Bradlom
"Neviem, čo si mám o tom myslieť. Ak majú odrobené svoje hodiny, tak prečo nie?"
Martina (34) s dcérou Ninou (12), Malacky
"Dá sa to pochopiť. Ja by som to tiež tak urobila. Na druhej strane ide o ľudí, ktorí ležia na tom oddelení, a to je už vážnejšie."