Čitateľ sa na Váš.CAS.sk obrátil s kurióznym prípadom. "V marci a apríli som posielal peniaze do Poľska, kde kupujem bitcoin-y. Platby prebehli v poriadku, ale posledná platba sa mi vrátila s odôvodnením, že banka zmenila vnútorné predpisy," objasnil svoj problém čitateľ Samo.
Odpoveď, prečo platba neprešla dostal od banky na svoje vlastné naliehanie až po troch týždňoch. "Nakoľko sme nové opatrenia sme implementovali len v nedávnej dobe, je možné, že klient realizoval skoršie transakcie úspešne," vysvetlila hovorkyňa Tatrabanky Marína Masárová postup k platbe klienta. Klient chcel platiť virtuálnou menou, ktorá existuje už päť rokov. Dva krát mu to prešlo, tretí krát ho banka už podozrievala z terorizmu.
"V rámci Slovenska existuje usmernenie Finančnej spravodajskej jednotky, ktorá reguluje pranie špinavých peňazí," argumentuje nové nariadenia vo finančnej skupine, do ktorej patrí aj Tatrabanka, hovorkyňa. Z textu usmernenia nám zaslali odsek, ktorý považuje banka za dôležitý. "Vzhľadom na svoj charakter môže nákup a predaj virtuálnej meny predstavovať riziko legalizácie príjmov z trestnej činnosti a financovania terorizmu," píše sa tam.
Čitateľ sa však nevzdáva a celú vec chce riešiť cez bankového ombudsmana.
Banka ho totiž na nové pravidlá, ktoré si zaviedla, neupozornila. "Nakoľko ide o veľmi ojedinelé prípady (doslova v jednotkách kusov), klientov na tieto obmedzenia paušálne neupozorňujeme," povedala hovorkyňa TB Marína Masárová.
Zákazník banky teda ťažko niekde nájde text o tom, že virtuálnu menu odrazu nakupovať nemôže. Banka si však zaúčtovala sa transakciu, ktorá neprešla, nemalý poplatok. "Platbu som neskôr zrealizoval cez inú banku a prešla bez problémov," čudoval sa klient.
Čo je bitcoin?
- digitálna mena navrhnutá v roku 2009 Satoshim Nakamotom
- overovanie transakcie sa šíri medzi aplikáciami nainštalovanými na používateľských počítačoch, ktoré legitimitu transakcie overujú
- medzi príjemcom meny a odosielateľom nie je postavená žiadna inštitúcia
- kurz bitcoinu k euru je 1: 433