K pivu či pivovaru roka v Rožňave, kde varia aj 27-stupňový mok, totiž pridali aj ďalšiu cennú poctu. Tento malý remeselný pivovar sa svojím pivom presadil aj na americkom trhu, kde získal tretie miesto, a vďaka ďalším dvom značkám budú Gemer poznať v Alpách a dokonca i Japonsku. Rožňavské pivo zabodovalo v USA medzi 1 200 druhmi.
Tisícročná tradícia
Pivovarnícka tradícia v Rožňava siaha podobne ako banícka takmer 1 000 rokov späť do minulosti. Popri ťažbe zlata, striebra, medi a železnej rudy najmä nemeckí banskí majstri priniesli do Rožňavy výrobu piva a sortiment špeciálnych pív. V 18. storočí v meste fungovalo až 13 pivovarov súčasne a práve túto dobu možno označiť za zlatý vek pivovarníctva na území Rožňavy a Horného Gemera.
Sto kategórií piva
Medzinárodný degustátor Ladislav Kovács: „Školený degustátor hľadá v pive nedostatky, ak vôbec sú. Sleduje farbu, vôňu, penu a aj chuťovú stopu. Neskôr si všíma pridanú hodnotu, čím sa odlišuje od inej vzorky, pričom pivných kategórií existuje až vyše sto. Degustácia je teda celá veda!“
Rožňavské pivo má svoj zvuk, o čom sa presvedčili na medzinárodnej súťaži v americkom Kentucky. „V konkurencii 1 200 druhov piva náš tmavý 13-stupňový Brokát získal bronzovú medailu. Svojím spôsobom sme dobyli americký trh!“ teší sa riaditeľ tohto pivovaru Ladislav Kovács. O úspešnej značke prezradil, že má harmonickú chuť po káve a horkej čokoláde.
Nie je teda sladké, lebo sa vyrába zo sladu, chmeľu a vody. V obchodnej sieti by fľaša tohto zaujímavého piva mohla stáť okolo 10 eur. V pivovare vyrábajú už viac ako 30 druhov piva. Dokážu vyprodukovať až 15-tisíc hektolitrov ročne. Navyše kooperujú aj so zahraničnými pivovarmi a varia pivo pre Talianov v oblasti Álp a dokonca i pre Japoncov.
„Obe značky sme krstili len uplynulý víkend na našich pivných slávnostiach, pričom v Tokiu a Jokohame sa naše pivo Suzuki bude podávať asi v 50 reštauráciách,“ dodal Kovács.