Dobré susedské vzťahy či nechcení novousadlíci? Ako sa na Slovákov v Kittsee pozerajú Rakúšania?
Bratislava má vraj predmestia aj v Rakúsku, tvrdia filmári z rakúskej verejnoprávnej televízie ORF. „Obec Kittsee sa rozrastá rýchlejšie ako iné obce Rakúska. Dôvodom je prílev z oblasti Bratislavy. Slovenské hlavné mesto je tak blízko, že Kittsee dostáva status predmestia.“ Na dokumentŕny film upozornil Váš.ČAS.sk pozorný čitateľ.
Podľa Rakúšanov je život v Kittsee výhodnejší ako ten na Slovensku. Približne 1 000 slovenských občanov sa tu už usídlilo. Slovenské osadníctvo nazývajú „enklávou“. „Tak vznikla enkláva, kde sa takmer nehovorí po nemecky, ale iba po slovensky. Ale koľko Slovákov ešte Kittsee znesie?
Starostka Kittsee Gabriele Nabinger hovorí, že sa v dedine veľa stavia. „Buduje sa tu veľa, avšak výstavbu aj brzdíme, keďže sa nechceme stať predmestím Bratislavy.“ Kittsee si chce vraj zachovať charakter dediny. „Nechceme výškové budovy s viacerými bytmi, ale rodinné domy, dvojdomy,“ povedala starostka. Na druhej strane však privíta, ak sa Kittsee stane miestom, kde sa bude hovoriť plynule dvomi jazykmi. „Nebudeme tu cítiť nejakú medzištátnu hranicu,“ dodáva.
Podľa šéfredaktora Neu Pressburger Zeitung sa Slováci vždy ťahali na západ. Riaditeľ školy sa vo filme vyjadril, že „slovenskí Kittseeania sa snažia integrovať... nie veľmi úspešne“. Dokumentárny film „Pohraničný prípad - Slováci v Kittsee“ tiež odpovedá na otázky, ako starousadlíci z Kittsee reagujú na nových susedov.
Film však spolužitie Slovákov a Rakúšanov ukazuje aj v lepšom svetle. „Síce obyvateľstvo žije naoko oddelene, sú dni, kedy sa všetci pozbierajú ako napr. pri slávnosti stavania mája. Prichádzajú rodiny, aby sa zúčastnili, ale aj zapojili do slávnosti. Ich deti hrajú v kapele, rodičia pečú koláče a prinesú na slávnosť,“ odznelo vo filme.
Žijete za hranicami Slovenska? Aké máte skúsenosti s miestnymi? Napíšte nám o tom na tip@novycas.sk