O JIS-ku príde neurochirurgia, úrazovka, chirurgia aj ortopédia. Nemocnica zriaďuje jednu centralizovanú. Zdravotné sestry však nestíha poriadne zaučiť. Všetko sa robí za pochodu a odniesť si to môže pacient!
Sestry v žilinskej nemocnici sa boja, že môžu ublížiť pacientom po operáciách. Napríklad počas sviatku sa tri ortopedické sestry starali o neurochirurgických pacientov. „Pacienti po operáciách potrebujú špecifický prístup! Sestra sa musí na ich ošetrenie riadne pripraviť, inak na to môžu doplatiť zdravím a to naveky!“ hovorí šéfka sesterských odborov Monika Kavecká. Sestry nemôžu zaručiť stopercentné výkony, hoci ich k tomu núti aj trestná zodpovednosť.
„Sestra sa musí vedieť postarať o každého, má na to vzdelanie. Ak by niečo nevedela, môže sa prísť opýtať vrchnej sestry, ktorá je stále na JIS-ke,“ vraví hovorkyňa nemocnice Mária Koporecová. Lenže to je práve problém. Sestry sa nestíhajú zaškoľovať popri robote. Nedá sa to pri toľkých pacientoch stihnúť.
Preškoľovanie sa tak podľa nich deje náhodne a popri tom, ako pooperačným pacientom trčia z tiel hadice a bojujú v bolestiach. Sestry neabsolvovali žiadne sústredenejšie, aspoň týždňové preškolenie. Sú vystresované, nemajú menovky, kľúče a boja sa, že urobia chybu.
Nemocnica zrušila jedenásť lôžok. Vraj boli nadbytočné. V žilinskej nemocnici robí 607 sestier, z toho 350 v nepretržitých prevádzkach. Majú vysoké nadčasy, ale boja sa prepúšťania.
Vedenie nemocnice tvrdí, že prepúšťať nebude, zaúčanie za pochodu považuje za štandardné. Centralizovaná JIS bude mať podľa vedenia kvalitnejšie prístroje a starostlivosť. Sestry však hovoria, že je to na úkor kvality starostlivosti o pacienta.