Je to polovica plánovanej celoročnej ťažby. Najhoršia je situácia na Gemeri, Horehroní, v Orave a Šariši. Škody napáchala aj voda. Hladiny riek na východnom Slovensku klesajú, na viacerých miestach však stále platí 2. stupeň povodňovej aktivity.
Jurské - Okolie potoka sa zmenilo na mesačnú krajinu
Krízová situácia a najvyšší stupeň povodňovej aktivity v tejto obci pretrvával aj včera, no starosta Eduard Pompa ho nechcel odvolať: „Kto nám potom pomôže. Veď škody sa už vyšplhali na 160-tisíc eur. Podmylo prístupové cesty, vyzerá to tu ako mesačná krajina. Ľudia sa nemali ako dostať k obydliam a neviem, či by tade prešli aj sanitky. Zatiaľ máme aj ťažké mechanizmy, vozia kameň, ale obávame sa, aby sa dažde nezopakovali.“
Pokým niekoľko bagrov čistilo a spevňovalo brehy stále kalného potoka, obďaleč miestni chlapci rozoberali už na brehu vytiahnuté vraky potopených vozidiel dvoch zaťov starostu, ktoré ešte v piatok vtiahol prúd besniaceho potoka.
„Životy sme si so švagrom zachránili, ale je mi do plaču. Auto potrebujem pre svoju postihnutú dcéru, ktorú teraz nemôžem voziť k lekárom. Keďže som aj bez práce, valí sa na nás samá smola, žiť však treba ďalej...“ nariekal otec 9 detí Jaroslav Horváth (45).
Oveľa horšie však obstáli jeho menovci z opačného konca obce. Regina Horváthová (48) je s manželom a so 7 deťmi úplne zúfalá: „Dravá voda nás pripravila o strechu nad hlavou. Prišla naraz, nestihli sme si zachrániť ani šatstvo. Nemáme nič, bývame kade-tade roztrúsení u príbuzných. Stali sme sa bezdomovcami...“
Kežmarok - Škody dosiahli 150-tisíc eur
Voda z potoka Ľubovnianka sa vyliala, naplavené stromy upchávali mosty a zalialo niekoľko rodinných domov, futbalové ihrisko a miestne komunikácie. „Škoda na majetku mesta a občanov je asi 150-tisíc eur. Je to asi 10-násobne menej ako pred štyrmi rokmi. Bohužiaľ, tu sme bezmocní.
Voda sa valí z Levočských vrchov - bývalého vojenského priestoru, ktorý nekontrolovateľne vyrúbali. Vodu nemá čo zadržať a nám nepomôžu žiadne protipovodňové opatrenia. Táto situácia sa musí riešiť inde a ináč. Žiaľ, za štyri roky sa nenašli peniaze,“ posťažoval sa primátor Kežmarku Igor Šajtlava.
Vysoké Tatry - Vietor už veľmi nemá čo ničiť
V našich veľhorách tentoraz nepadlo toľko stromov ako v roku 2004, ale len preto, že ich už toľko nestálo. Najväčšie škody vznikli v oblasti Vyšných Hágov, kde spadlo asi 60-tisíc stromov, a v Tichej a Kôprovej doline so 40-tisíc popadanými stromami.
V okolí Smokovca povyvracalo desaťročné a novovysadené mladé stromy. Voda postrhávala lesné cesty, chodníky, vymyla si nové korytá a niekde vznikli aj lokálne záplavy. Vo vysokých polohách snežilo a vzniklo lavínové nebezpečenstvo.
Katastrofa postihla aj lesných obyvateľov Tatier. Vtáky, ktoré práve zahniezdili, prišli o svoje znášky. Svište zaliezli späť do nôr. Kamzíky, ktoré práve rodia mladé, sú ohrozované lavínami a stávajú sa ľahkou korisťou predátorov.
„Škody na mestskom majetku sa vyšplhali na 110-tisíc eur a občania nahlásili ďalšie vo výške 30-tisíc eur,“ sumarizoval Ján Mokoš, primátor mesta Vysoké Tatry.
Betliar - V parku narátali už 273 vývratov!
Veterná kalamita výrazne zasiahla aj grófsky park Andrássyovcov v okolí kaštieľa Betliar. Vedúca oddelenia historickej zelene v Betliari Brigita Nagyová pre Nový Čas potvrdila veľmi zlé správy: „Je to katastrofa! Ešte sme sa nestihli ani spamätať z minuloročnej kalamity a prišla ďalšia. Víchrica vyvrátila mnoho listnatých stromov - najmä duby a lipy. Zatiaľ sme narátali už 273 vývratov, ale ešte sme nezaevidovali všetky poškodené stromy...“
Práce len na evidencii potrvajú minimálne dva-tri dni a ešte to potrvá veľmi dlho, kým sa príroda zocelí. Veď len vlani padlo v tom istom parku za obeť živlu až 1 110 stromov!