Do redakcie sa ozvali čitatelia, ktorým prekážajú už roky. Nový Čas oslovil ornitológa, ktorý vysvetlil, odkiaľ sa v meste zobrali, aj ako sa ich zbaviť.
Čitateľku Nového Času rozčuľujú holuby už niekoľko rokov, keďže jej pravidelne znečisťujú balkón. „Holuby sú premnožené, ich počet sa zvýšil najmä po zateplení blokov, ničia aj fasády domov,“ sťažuje sa čitateľka, podľa ktorej predstavujú aj zdravotné ohrozenie pre ľudí. Špecialista s týmto tvrdením nesúhlasí.
„Holuby v bežnej miere nepredstavujú zdravotné riziko a človeku sa nič nestane, keď mu sadnú na balkón. Premnoženie tiež nie je celkom správny pojem. Ich počet sa môže zvyšovať len do takej miery, ako im to dovoľuje prostredie. Mestské holuby vznikli z domácich, ktoré utiekli chovateľom,“ uvádza ornitológ Ján Gúgh. Podľa neho by ľudia tieto vtáky nemali kŕmiť.
„Zdržujú sa na výklenkoch, balkónoch a v zanedbaných budovách. Dajú sa odplašiť napríklad zvukmi dravcov, tie môžeme počuť pri Prezidentskom paláci,“ prezradil odborník. Podľa Gúgha majú premyslený systém na reguláciu počtu holubov v susednej Viedni či Budapešti. „Majú tam holubníky, ktoré čistia a starajú sa o ne. Vtákom je tam dobre a nemajú potrebu zdržovať sa inde. Potom im odoberajú vajíčka, čím sa časom znižuje ich populácia,“ vysvetlil Gúgh.
Ako sa zbaviť vtákov?
- rozmiestniť mechanické „plašiče“ - niečo, čo sa pohybuje
- zvukové plašiče, ktoré pripomínajú zvuk dravca
- predmety treba premiestňovať, inak si na ne vtáky zvyknú
- plašiče treba zabezpečiť najmä na jar, keď vtáky kladú vajíčka
- zaskliť balkón, alebo namontovať naň sieťku
- osadiť na balkónové zábradlie drôtenú ohrádku
Invázia strák, kaviek a havranov
Ulice Bratislavy zaplnil aj nadmerný počet strák, kaviek a havranov. Ornitológovia však tvrdia, že tieto vtáky sú ľuďom na osoh. „Prospešné sú preto, že si stavajú hniezda, ktoré neskôr využívajú iné druhy operencov, napr. sokol myšiar a sova myšiarka ušatá,“ povedal ornitológ Gúgh.