Ich solárny bača by mal ochrániť ovce či iný dobytok pred útokmi vlkov, ba dokonca aj medveďov. „Celý systém je energeticky úplne sebestačný. Napájanie zabezpečuje fotovoltaický solárny panel do bezúdržbového gélového akumulátora. Aj preto sa dá solárny bača umiestniť hocikde, bez potreby pripojenia inžinierskych sietí,“ prezradil učiteľ a jeden zo zhotoviteľov výrobku Róbert Pallya.
Zariadenie má dva pohybové senzory, na ktorých sa dá nastaviť uhol snímania prichádzajúceho objektu. Fungujú cez deň i v noci. Prvý snímač zaznamenáva pohyb až do vzdialenosti 100 m a pri zachytení narušiteľa začne vysielať vysokofrekvenčný zvuk, ktorý je veľmi nepríjemný pre vlky a medvede. Druhý snímač zachytáva pohyb asi na 20 m od neho a potom spína LED reflektor a silnú sirénu.
„Toto by malo dravca takmer stopercentne odplašiť. Keby prekonal oba snímače, spustí sa fotopasca, ktorá na SD kartu nahrá dátum aj čas toho, čo sa dialo ďalej. Úhynu zvierat už síce nezabráni, no fotky z nej sú dôkazom najmä pre poisťovne. Prioritne má výrobok chrániť stádo v teréne, ale môže sa využiť aj na ochranu objektov pred vandalmi či zlodejmi,“ dodal Pallya.
Študenti s učiteľmi zmajstrovali „solárneho baču“ asi za týždeň. „Najzložitejšie to bolo celé vymyslieť, lebo výroba taká ťažká nebola,“ priznal Ladislav Sádovský (17), spolutvorca unikátneho zariadenia. Cenovo je solárny bača rozhodne prijateľný, veď vyšiel asi na 330 €.