Stala sa Európskou obcou bocianov a starosta verí, že práve chránené operence v tejto dedine pomôžu zvýšiť pôrodnosť a ročne sa tam narodí aj viac ako len 10 detí. V Buzici na 1 180 obyvateľov pripadá až 24 hniezd bocianov.
„Už teraz je z nich 14 obsadených párikmi. Bocianom sa tu darí už asi 30 rokov a dúfame, že budeme spolunažívať ešte dlho,“ poznamenal starosta Jozef Mohňanský. Sám by bol rád, keby práve tieto symboly plodnosti priniesli miestnym okrem práce aj viac novorodencov.
Zoológ Východoslovenského múzea Miroslav Fulín, ktorý dlhodobo mapuje život bocianov na východe, pripomenul, že udelenie titulu obci pre tento rok je vyjadrením vďaky za zachovávanie prírodného dedičstva. „Práve v Buzici sa totiž snažia zamedziť devastácii krajiny a prebúdzajú záujem verejnosti o ochranu prírody a osobitne bocianov.“ Prebiehajúci rok patrí v kampani Slovenskej ornitologickej spoločnosti práve bocianom, lebo najmä v okolí obydlí sú už pomaly ohrozeným druhom. Aj preto sa v Európe chystá sčítanie bocianov, pričom podľa 10 rokov starých štatistík narátali asi 233-tisíc párov bociana bieleho.
Cení sa prístup, nie počet
Titul Európska obec bocianov udeľuje od roku 1994 nemecká charitatívna nadácia. Podmienkou nie je najvyšší počet bocianov či hniezd, ale prístup miestnych a samosprávy k tomuto chránenému vtákovi. Buzica je prvou takto vyznamenanou obcou na Slovensku. Hniezdiace páry tu oficiálne sčítavajú od roku 1934. Vtedy ich bolo 14. Najviac obsadených hniezd 20, zaznamenali v roku 2000.