V komplexe by mali byť aj zverolekár či salón pre psov. Plány ľudí, ktorí ho chcú v odľahlej časti mestečka vybudovať, však narážajú na problém v podobe dezinformácií medzi ľuďmi. Viacerí si totiž mýlia krematórium s kafilériou. Väčšina majiteľov domácich chlpáčov nápad dôstojne sa s ním rozlúčiť víta.„Keď mi zomrel psík, mala som problém, kde ho pochovať. Na svojvoľné pochovanie niekde v lese či záhrade treba súhlas veterinárnej správy, a aby skončil v kafilérii, to som nechcela. Preto sme sa rozhodli postaviť krematórium,“ povedala Dominika Homolová, konateľka firmy Kremax a zároveň aj predsedníčka OZ Pes v núdzi.
„Máme už súhlasné stanovisko od relevantných inštitúcií, ktoré skúmali, aký bude mať takáto malá prevádzka vplyv na životné prostredie,“ pokračovala Dominika. Podľa jej slov ľudia majú mylné informácie, že budú páliť všetky mŕtve kravy z okolia. „To nie je pravda. Denne pôjde maximálne
o 2 či 3 psov, pričom menší psík sa spaľuje 1 až 2 hodiny, väčší o niečo dlhšie.Majiteľ príde s uhynutým zvieratkom, ktoré hneď pôjde do pece. Jeho popol si odvezie v urne,“ vysvetlila Dominika s tým, že ľudia sa nemusia obávať ani dymu či zápachu. „Toto nie je kafiléria, kde sa pália tony uhynutých zvierat spolu s pokazeným mäsom z obchodov,“ dodala Homolová.
Nevedela, čo s PeggyLucii zomrel predčasom jej milovaný psík Peggy. "Tiež som si nevedela poradiť, čo s ňou bude ďalej. Nie je dôstojné, aby domáci miláčik, ktorý sa stane členom rodiny, skončil niekde v kafilérii. Krematórium pre zvieratká je dobrá vec," povedala Lucia, ktorá by učite túto službu využila.
CENNÍK KREMAČNÝCH SLUŽIEB
Prvý zvierací cintorín vznikol v roku 1896 v USA. Na Slovensku ponúkalo ako prvé tieto služby krematórium v dedinke Jabloné.
Ceny
Hmotnosť zvieraťa:
do 1 kg 60 eur
do 10 kg 125 eur
do 50 kg 180 eur
urny od 30 - 90 eur
doručenie urny 13 eur