Podľa nej sa Slovensko každý rok viac a viac prepadá v štatistike, ktorá zaznamenáva úroveň mieru na svete. Tento fakt čitateľa znepokojil: „Všetci naši susedia, s výnimkou Ukrajiny, sú na tom lepšie.“ Po minulé roky sa Slovensko umiestnilo okolo 20-teho miesta, v roku 2013 zaznamenalo výrazný prepad na 33. priečku. V roku 2010 sme obsadili 22. miesto. Situácia sa začala zhoršovať v roku 2012, keď skončili na 28. priečke.
Global Index Peace (GPI), Svetový index mieru, je popredným celosvetovým meradlom národného pokoja. Už siedmy rok zaraďuje do tabuliek 162 národov podľa (ne)prítomnosti násilia v krajine.
GPI je vyvinutý organizáciou The Institute for Economics and Peace (IEP), Inštitút pre ekonomiku a mier. Je to nezisková organizácia, ktorá monitoruje mier vo svete, ľudský pokrok a blahobyt. Pod vedením medzinárodnej skupiny nezávislých odborníkov sa údaje zhromažďujú a vypočítavajú podľa tzv. Economist Intelligence Unit (EIU). Skladá sa z 22 ukazovateľov, od úrovne národa, vojenských výdavkov, vzťahov so susednými krajinami, až po percento väzenskej populácie.
Dáta pochádzajú zo širokej škály rešpektovaných zdrojov, vrátane Medzinárodného inštitútu strategických štúdií Svetovej banky, rôznych agentúr OSN, mierových ústav a EIU. GPI má významne prispieť k verejnej diskusii o mieri.
Ambíciou projektu je systematicky preskúmať štruktúru mieru. Index sa v súčasnej dobe používa v mnohých medzinárodných organizáciach, vládach a mimovládnych organizáciach, vrátane Svetovej banky, OECD a OSN. GPI vytvoril interaktívnu mapu, ktorá vám umožní preskúmať mier v krajinách priebehu rokov a jednotlivé štáty vzájomne porovnať.