Až na jeden detail. Eva Bowles (34), za slobodna Gregrová, dnes zarába viac ako jej anglický manžel a žije život, ktorý má len pramálo spoločného od toho na Slovensku.
Všetko mohlo byť úplne inak, keby sympatickú tmavovlásku prijali na vysokú školu. Po absolvovaní Obchodnej akadémie v Pezinku plánovala pokračovať v štúdiu na Ekonomickej univerzite v Bratislave. "Neprijatá pre nedostatok miesta", odkázali Eve zo školy.
Písal sa rok 1998, Eva sa zbalila a odletela za kamarátkou na Ostrovy. "Do Veľkej Británie som sa odišla naučiť angličtinu. Vedela som iba nejaké základy z anglických pesničiek. Takisto som si chcela nasporiť peniaze na byt a vidieť svet, keďže na Slovensku boli moje šance limitované," hovorí rodáčka z Pezinka. Ako au-pairka začínala so 40 librami na týždeň. Vydržala 4 mesiace. "Chcela som bývať blízko občianskej vybavenosti a nie na vrchu kopca, kde boli iba polia a bažanty."
V prepychu
Život mimo civilizácie vystriedal dom s 15 obrovskými spálňami, tenisovými kurtmi či bazénom. "Starala som sa o dve deti, vnúčatá Julie Morley, ktorá organizovala súťaže Miss World," vysvetľuje Eva. S domácimi, burzovým maklérom (synom Julie) a jeho manželkou (vyštudovanou právničkou, toho času ženou v domácnosti), si užila dovolenku v St. Tropez a kebyže už vtedy je Slovensko v EÚ, cestuje aj na Bermudy... Po roku sa rozlúčila a presťahovala bližšie k Londýnu.
Eva ešte pár rodín vystriedala, no zároveň vedela, že vychovávať cudzie deti donekonečna nechce. V roku 2004 ju prijali na denné štúdium medzinárodného obchodu s nemeckým jazykom. V predposlednom ročníku sa ako jediná Slovenka dostala do skupinky 10 brigádnikov, ktorí 3 mesiace praxovali v banke WestLB. "Po skončení štúdií som dostala ponuku na pozíciu predajného zástupcu pre americkú firmu Bloomberg. Starala som sa o klientov vo Švajčiarsku, po 3 rokoch som znovu zmenila robotu, vždy za viac peňazí a menej hodín," povie bez okolkov.
Aj keď si Eva uvedomuje, že úspech sa na Slovensku neodpúšťa, nemá problém priznať, že zarába viac ako jej anglický manžel a keď má dobrý mesiac, na účet jej naskočí 5-ciferná suma. V čistom a v librách. "Ak tu chcete niečo dosiahnuť, nepotrebujete známosti ani peniaze, iba húževnatosť a pevnú vôľu," spomenie Eva zásadný rozdiel medzi Slovenskom a Anglickom. No nielen preto vidí svoju budúcnosť na Ostrovoch.
Chýbajú už len deti
"Ľudia sú tu voči sebe ohľaduplní, nezávidia si a ak niekto niečo dosiahol, tak to obdivujú a majú voči sebe rešpekt. Ľudia sa tu nepredbiehajú v radách, nestrkajú do seba a ak náhodou áno, vždy sa ospravedlnia. Na priechode vám zastavia a ak šoférujete a nemáte prednosť, tak vám ju Angličania dosť často dajú. Úplne iná kultúra a životný štýl." Napriek tomu rodená Pezinčanka na Slovensko nezanevrela.
"Chodím sem približne 3x do roka. Za môj domov však považujem Anglicko. Tu máme krásny dom a aj zázemie," vysvetľuje Eva a keď hovorí v množnom čísle, na mysli má predovšetkým manžela Davida (40), s ktorým je už 14 rokov, posledné tri s obrúčkou na prste. "Jediné, čo nám momentálne chýba ku šťastiu, sú deti. Ale pracujeme na tom," usmeje sa sympatická Slovenka.
Poznáte šikovného Slováka, Slovenku, ktorému/-ej sa podarilo preraziť v zahraničí? Napíšte nám o ňom/nej na tip@novycas.sk!