Medveďov na Slovensku v posledných rokoch pribúda a tak ich výletníci môžu stretnúť aj v lokalitách, ako sú Malé Karpaty, kde sa už dlhé roky vôbec nevyskytovali.
Statného maca pred dvoma rokmi rozmetal kamión na diaľnici D2 neďaleko Moravského Svätého Jána. Bol to jasný dôkaz, že táto najväčšia slovenská šelma už dorazila aj do lesov na juhu Slovenska. „Medveďov je v posledných rokoch viac a tak sa presúvajú aj do nižšie položených lokalít,“ vysvetľuje prírodovedec Miroslav Saniga.
Staršie jedince už majú vytvorené svoje teritóriá, ktoré si označujú pachmi či srsťou. „Mladé jedince tak žijú v neustálom strese a hľadajú si nové miesta,“ dopĺňa Saniga. S umiestnením varovných tabúľ však nesúhlasí. „Pomáhajú vytvárať proti týmto zvieratám averziu, čo nie je dobré riešenie,“ vysvetľuje.
Stále sa však domnieva, že konkrétne v Malých Karpatoch je len ojedinelý výskyt šelmy. Medvede pritom na človeka rozhodne neútočia takým spôsobom, ako napríklad vlky na stádo. „Zaútočí, len keď sa cíti ohrozený, napríklad pri nečakanom stretnutí,“ uzatvára známy prírodovedec.
Šelmu zrazil kamiónStatný maco skončil pod kolesami kamióna na Záhorí na jeseň v roku 2012. Už predtým sa však objavili informácie o výskyte medveďa, ktorý sa v tejto lokalite naposledy objavil pred stovkami rokov. Pri Svätom Jure ho stretol lesník, ktorý si odmeral aj jeho stopu, mala približne 30 centimetrov.
Čo robiť pri stretnutí so šelmou- ostaňte stáť v pokoji
- neutekajte - mohol by vás prenasledovať
- prihovárajte sa mu nízkym vážnym hlasom
- pomaly mávajte rukami nad hlavou
- zväčšujte vzdialenosť medzi vami cúvaním
- nebežte, mohlo by ho to vyprovokovať