To je to, čo mali na sebe vojaci v Zemianskych Kostoľanoch, kde sa konal výcvik práporu radiačnej, chemickej a biologickej ochrany. Takýchto špecializovaných výcvikových stredísk je pritom na svete len desať - a to slovenské patrí k špičke.
V Zemianskych Kostoľanoch bolo vycvičených už vyše 5 000 príslušníkov cudzích armád a vyše 1 500 zo Severoatlantickej aliancie. „Momentálne sa tu nacvičuje 55 vojakov z Rožňavy, ktorí budú pracovať v Organizácii pre zákaz chemických zbraní,“ povedal minister obrany Martin Glváč. Práve táto organizácia získala vlani Nobelovu cenu za mier.
Vojak, ktorého vyšlú do zamoreného územia, musí najskôr zistiť, o akú skupinu toxických chemických látok ide a ako sa dá dekontaminovať. „Potom musí určiť a vyčistiť smrtiace pásmo, ako aj pásmo ohrozenia, kam sa kontaminácia môže šíriť,“ vysvetlil veliteľ práporu Oliver Toderiška.
Ten vraví, že stredisko v Zemianskych Kostoľanoch je iba jedno z desiatich na svete, a jedno z dvoch, kde je cvičisko a zároveň aj laboratórium na jednom mieste. „Dokážeme zasiahnuť pri akejkoľvek nebezpečnej situácii radiačného, chemického alebo biologického charakteru kdekoľvek, kam nás aliancia pošle,“ dodal Toderiška.
Tu vojaci-chemici zasahovali:
- 2003 - vojna v Perzskom zálive
- 2006 - Rimavská Sobota, odpadová spoločnosť; pri požiari došlo k úniku chemických látok a vojaci tu našli aj pozostatky rádioaktívneho materiálu
- 2012 - požiar hradu Krásna Hôrka
Chemický odev OPCH02 chráni vojakov pri vyhľadávaní a zneškodňovaní nebezpečných látok.
- Prístroj E-CAM za 23-tisíc eur, ktorý má systém zisťovania prítomnosti toxických chemických látok. Tie zistí v priebehu pár sekúnd.
- Ochranná maska OM99 s ochranným filtrom. Uzatvára sa špeciálnym plynotesným zipsom.
- Odev je vyrobený z jedného kusa materiálu, má plátenné rukavice a na nich ešte gumené rukavice.