Najťažšie pre ňu bolo vyrovnať sa s tým, že v 40-ke bude žiť bez jedného prsníka. Najdôležitejšia je viera a láska rodiny, to je odkaz Jarmily pre ľudí s podobnou diagnózou.
Po pôrode dcéry Danky (30) zostala Jarmile hrčka na prsníku. Po desiatich rokoch ju však začala páliť, neskôr už aj bolieť, a po vyšetreniach sa ukázalo, že je to zhubné. „Podstúpila som operáciu prsníka. Doktorovi som hneď povedala, aby mi prsník zobral celý. Nechcela som riskovať, že sa choroba vráti,“ vysvetľuje Jarmila, ktorá po operácii podstúpila niekoľko ožarovaní a každoročne absolvuje aj kontrolu.
Jarmilu v najťažších chvíľach podržala rodina, ktorá stála pri nej. „Deti boli ešte malé, veľmi to nechápali. Všetko som im však vysvetlila. Ukázala som im ranu, kde som mala 29 stehov. Ja som však nestrácala nádej,“ hovorí Jarmila. Z najťažšieho jej pomohla práve sila lásky, ktorú jej rodina dávala. „Som človek plný optimizmu. Verila som v uzdravenie a dnes môžem povedať, že som rakovinu prekonala,“ teší sa Jarmila, ktorá robila dvadsať rokov v sklárňach Poltár ako brusička a maliarka skla.
Pred dvomi rokmi bojovala so začínajúcim štádiom rakoviny krčka maternice aj jej dcéra Danka. „Musela som podstúpiť operáciu maternice, na nič iné som nemyslela, len na svoje dve deti, že ma potrebujú, a tak musím žiť,“ dodáva statočná dcéra Danka.
Výskyt ochorenia stúpa s vekom ženy
Vladimír Bella, primár Mamologického oddelenia Onkologického ústavu sv. Alžbety
Rakovina prsníka je častým druhom rakoviny. Aká je šanca na vyliečenie?
- Ide o najčastejšie onkologické ochorenie u žien. Začiatočné štádiá majú 95 - 100 % prognózu prežívania. Možnosti v liečbe sú na inej úrovni než pred 10 rokmi. Pribudla biologická liečba a iné postupy hormonálnej terapie.
Čo môže žena urobiť, aby predišla rakovine prsníka?
- Primárna prevencia nie je doposiaľ známa. Poznáme len niektoré rizikové faktory (nerodenie, nedojčenie, viac pôrodov, fajčenie, alkohol...). Samovyšetrenie prsníkov sa vykonáva ako komplex možnej diagnózy spolu s klinickým vyšetrením a zobrazovacími diagnostickými metódami.
Ak si žena nahmatá hrčku, má sa báť, že ide o rakovinu?
- Každá hrčka v prsníku nie je zhubného pôvodu. Najčastejšie nálezy v prsníku vznikajú na hormonálnom podklade (hlavne cysty), menej nezhubné nádory. Pre vylúčenie zhubného ochorenia je nutné lekárske vyšetrenie.
Je vyšetrenie ultrazvukom lepšie ako mamografia?
- Obe metódy sú vysoko efektívne. U mladých žien do 40 rokov sa ako prvá zobrazovacia metóda vykonáva ultrasonografia, nad 40 rokov mamografia.
Ovplyvňuje výskyt rakoviny prsníka genetika?
- 10 - 15 % zo všetkých zhubných nádorov je na genetickom podklade. Genetická forma rakoviny prsníka sa u ženy vyskytuje hlavne v mladom veku. Vyššie riziko vzniku je pri viacpočetnom výskyte rakoviny prsníka v rodine, obojstrannom výskyte tohto ochorenia, alebo pri výskyte karcinómu prsníka u pokrvných príbuzných v nižšej vekovej kategórii. Výskyt rakoviny prsníka sa zvyšuje so stúpajúcim vekom života ženy.
Samovyšetrenie prsníkov
Prsníky si skontrolujte pohľadom pred zrkadlom. Zmenil sa ich vzhľad alebo vzhľad kože?
1) Každý prsník vyšetrite bruškami 3 stredných prstov krúživými pohybmi
od hornej vonkajšej štvrtiny v smere hodinových ručičiek smerom k bradavke.
Povrchové vrstvy jemným tlakom, hlbšie vrstvy tkaniva výraznejším tlakom.
2) Po dôkladnom prehmataní prsníkov bradavky jemne zatlačte a sledujte, či z nich niečo nevyteká.
3) Zdvihnite pravé rameno, ruku dajte za hlavu, ľavou si prsník
vyšetrite. Potom naopak pravou rukou ľavý prsník. Je dobré sa pri sprchovaní namydliť, aby sa prsty lepšie po pokožke kĺzali. Prsníky prehmatávajte bruškami prstov.
4) V polohe v ľahu si rozprestrite prsné tkanivo na hrudníku, podložte vyšetrovanú stranu vankúšikom a opäť bruškami 3 prstov vyšetrujte oba prsníky po jednotlivých štvrtinách. Ľavou rukou pravý a naopak. Prehmatajte aj uzliny v podpazuší a okolí kľúčnej kosti