Jej úprimnú radosť zo života sa pokúšala zatieniť zákerná rakovina. Začalo sa to nevinným kašľom, ktorému zo začiatku nevenovala pozornosť. Na vaječníkoch však už v tom čase mala nádor, ktorý neustále rástol.
Petra po nekončiacom kašli pocítila v podbrušku bolesti. „Myslela som si, že ide o prechladnutie, to sa stáva,“ povedala mladá žena, ktorá pochádza z Vysokých Tatier a žije v Bratislave. „Gynekológ neskôr zistil, že mám 7-centimetrovú cystu na vaječníku. Chceli ju operovať, keď zistili, že ide o nádor, ktorý narástol za tri týždne až na 35 centimetrov,“ dodala. Až po vyšetreniach sa zistilo, že ide o rakovinu pľúc s metastázami na panve a vaječníku.
Ani hrozivá diagnóza Petre neubrala chuť do života. Silu jej dodávala rodina, pre ňu bojovala. „Najväčšou záťažou bola chemoterapia. Ale aj tak ma viac bolelo to, že pre chorobu trpí celá moja rodina,“ hovorí slniečko Petra, ktorá musela pre chorobu prerušiť štúdium sociálnej práce.
Najťažšie obdobie prekonala vďaka viere v život. „Vytvorila som si ochranný štít, nechcela som si pripustiť, čo sa deje. Neverila som len chvíľu, keď som aj napriek morfiovej pumpe mala bolesti,“ priznáva statočná Petra, ktorej dodávali silu blízki a kamaráti. Ani na okamih nezapochybovali, že to zvládne. Jazdili za ňou z Tatier do Bratislavy, strýko dokonca z Nemecka, vyše 800 kilometrov.
„Oporou mi bol aj chlapec, ktorý za mnou chodieval vždy po angličtine. Je to jediný človek, pred ktorým som sa v nemocnici cítila ako žena aj bez vlasov,“ spomína veľká bojovníčka. Jej heslom je, že život je príliš krásny na to, aby sme sa oň dali obrať chorobou. „Rakovinu som ešte neporazila, stále sa liečim, našťastie, som v stabilizovanom stave. Aj napriek chorobe však stále tvrdím, že som dieťa šťasteny,“ povedala s nádejou v hlase Petra.
RAKOVINA PĽÚC
- ide o najčastejšie rakovinové ochorenie, najmä u mužov
- priemerný vek, keď k ochoreniu dochádza, je 55 - 60 rokov
- 2- až 3-krát väčšie riziko je u tých, ktorých rodičia mali rakovinu pľúc
Rizikové faktory:
- fajčenie, prašnosť prostredia, kde žijeme, genetický faktor, životospráva
Príznaky nie sú úplne jednoznačné, ale
môže ísť o:
- dlhodobý kašeľ
- zmeny kašľania
- vykašliavanie krvi
- zmena hlasu
- neprechádzajúce a časté zápaly dýchacích ciest
- dýchavičnosť
- v občasných prípadoch aj bolesti v hrudníku
2 druhy karcinómov:
- malobunkové - začínajú metastázovať už v ranom štádiu, sú agresívnejšie (20 % prípadov)
- nemalobunkové karcinómy, ktoré sa pomaly šíria a rozrastajú (80 % prípadov)
Liečba
- pri nemalobunkovom nádore je to operácia či chemoterapia; pri malobunkovom nádore sa chemoterapiou nádor zmenší, často sa však choroba vracia
- ide o zhubnú a agresívnu chorobu, ktorá sa môže kedykoľvek vrátiť na inom mieste v organizme
Hrdinovia, ktorí dokázali zvíťaziť!
Nový Čas uverejňuje osudy čitateľov, ktorí dokázali poraziť rakovinu. V stredu si prečítate príbeh školáčky Aďky Jankajovej (14) zo Sniny. Dievčatko prekonalo rakovinu mozgu aj vďaka viere a modlitbám rodiny.