Podľa jej šéfa sú kone najekologickejším dopravným prostriedkom v týchto oblastiach, navyše znamenajú pre občanov kúsok nostalgie. Podľa magistrátu je to však drahý špás, mesačné náklady sú približne 1 600 eur.
Koniec mestskej jazdeckej polície sa skloňuje od konca minulého roka. „Dôvody na prípadné zrušenie súvisia s jej ekonomickou neefektívnosťou, ide o symbolický útvar so štyrmi koňmi. Zameraním je duplicitný jazdeckej polícii ministerstva vnútra,“ povedal hovorca mesta Stanislav Ščepán.
Mestská polícia má stanicu pri Patrónke, stráži oblasti Železnej studienky, ale aj vinohradov či Sandbergu. „Kone sú pripravené 24 hodín denne. Výhodou jazdeckej polície je, že sa dostanú aj do terénov, ktoré sú inak neprístupné - lesov aj vysokých kopcov. Sú trénované tak, aby odolali aj hluku, ohňu či dymovniciam,“ povedal šéf jazdeckej polície Boris Balogh. Policajti sa o kone poctivo starajú, denne ich čistia, pripravujú na náročné terény.
„Robím to už 10 rokov, kone sa nedajú ničím nahradiť. Chodíme kontrolovať chatky, nelegálne skládky, pomáhame hľadať nezvestných. Po lese sme už naháňali štvorkolky alebo ľudí, čo pília stromčeky. Koň je 4-krát rýchlejší ako človek,“ povedala policajtka Soňa Marečková, ktorá si svoju prácu nevie inak predstaviť. Proti zrušeniu jazdeckej polície Bratislavčania spísali aj petíciu.