Štúdiu uskutočnila agentúra STEM/MARK v polovici februára na vzorke 500 ľudí vo veku 15 - 60 rokov. Výsledok? Nebude vám z neho do smiechu...
"Viac ako dve tretiny Slovákov si myslí, že sa mračíme viac ako ostatné národy," hovorí Miriama Horváthová. Podľa respondentov sú na tom horšie už len Angličania, Nemci a Maďari. Naopak, za najveselšie národy považujeme Talianov, Španielov a Francúzov.
Kuriózna situácia nastala v porovnaní Slovenska a Česka. "Až 62 % opýtaných si myslí, že Česi sa usmievajú viac ako Slováci, paradoxne podobné percento Čechov si zasa myslí, že Slováci sú usmievavejší ako Česi," uviedla M. Horváthová. Isté je však to, že až 98 % Slovákov je presvedčených, že by sme sa mali usmievať viac!
Kedy sa najčastejšie usmievame?
Len 6 % respondentov sú skutočné „slniečka“ a usmievajú sa za každých okolností. Najhoršie je to počas bežných pracovných dní, kedy sa len 2 % z nás stretávajú prevažne s usmiatymi ľuďmi. Situácia sa zlepšuje cez víkendy, keď na veselých a usmiatych ľudí natrafí každý štvrtý Slovák.
Slováci sa najčastejšie usmievajú na svojich blízkych, predovšetkým deti, na partnerov, kolegov v práci, priateľov, ale aj ľudí, ktorí sa usmievajú na nich. Horšie to už je s cudzími ľuďmi. "Napríklad na predavačky sa usmieva len asi 8 % z nás a na ľudí na ulici ešte menej – len 4 %,"konkretizovala M. Horváthová a dodala, že vtipy či humorné situácie paradoxne rozosmejú len 11 % respondentov.
"Nezanedbateľný vplyv na úsmev a dobrú náladu majú aj príjemné spomienky, dobré správy, slnko, dobré počasie, hudba, ale aj úspech, dobrá finančná situácia a pozitívne myslenie," dodala.