Teplá zima však spôsobila, že viaceré si dožičili iba krátky oddych a niektoré žiaden. Keďže bolo málo snehu, nemali problém dostať sa k potrave. Pohyb medveďov v tomto období už zaznamenali aj vo vyšších polohách, dokonca v blízkosti turistických chodníkov.
Jaroslav Slašťan
„Tohtoročnú nadpriemerne teplú zimu znášajú zvieratá veľmi dobre,“ vysvetlil Jaroslav Slašťan, ktorý monitoruje medvede v Kremnických vrchoch. „Niektoré medvede sa zobudili po veľmi krátkom čase, iné nezaľahli vôbec. Medveď je však nepravý zimný spáč a spánok môže úplne vynechať. Preto už teraz treba predpokladať stretnutia s nimi, najmä v ranných a vo večerných hodinách. V lokalitách, kde žijú, by sme mali byť ostražití.“
Ako J. Slašťan dodal, horšie sú na tom praví spáči, ako niektoré druhy netopierov, svište, sysle či plchy. Tie v úkrytoch upadnú v spánku do stavu nehybnosti. Telesná teplota im výrazne klesne a všetky telesné funkcie sa utlmia na minimum.
Nepravý zimný spáč
Zimný spánok medveďa so spomalenými životnými funkciami sa volá hibernácia. Jej poslaním je redukovať množstvo energie v obdobiach, keď je málo dostupnej potravy. Medveďovi sa v nepravom zimnom spánku zníži telesná teplota, aktivita nervovej sústavy, dýchanie a tepová frekvencia. V spánku reaguje na vonkajšie zmyslové podnety a môže sa bez problémov zobudiť. U pravých zimných spáčov to neprichádza do úvahy.