Obrovské vajíčko slúžilo v minulosti ako glóbus pre školákov. Zatiaľ nie je jasné, ako sa na Gemer vôbec dostalo. Hodnota takéhoto exkluzívneho kúska sa vo svete pohybuje v desiatkach tisíc eur.
Múzeum získalo niekoľkotisícročné vajce vurona obrieho či aj slonieho vtáka od miestnej základnej školy v júni 1990. V minulosti slúžilo ako glóbus v Zjednotenom protestantskom gymnáziu. Nikto však nevie, ako sa do školy vzácne vajce dostalo. „Dlho sme nevedeli, či je glóbus skutočne vajcom slonieho vtáka,“ hovorí riaditeľka múzea Oľga Bodorová.
Zistili to až teraz pomocou špeciálneho tomografu, cez ktorý ho preskenoval Vladimír Bahýľ z Technickej univerzity vo Zvolene. „Vnútri vajca je škrupina spevnená konštrukciou z dreva. Na povrchu je vajce obalené tkaninou, na ktorú je nanesená papierová hmota a na nej je mapa sveta,“ vysvetlila biologička Monika Galffyová.
Nikto iný na Slovensku nevlastní takéto vzácne vajce. Rovnaké sa nachádzajú len v múzeách vo Washingtone, v Londýne, Budapešti či Paríži. Vlani takýto exkluzívny kúsok v Londýne vydražili za 78-tisíc eur.
Vuron obrí
Aepyornis alebo aj sloní vták bol nelietavý vták, ktorý sa podobal na pštrosa, no bol veľký ako slon. Jeho vajcia boli väčšie ako vajcia dinosaurov. Mali obvod až 100 cm a dĺžku 34 cm, ich objem bol asi 160-krát väčší ako objem slepačieho vajca. Aepyornis žil na Madagaskare, no po kolonizácii ostrova pred stovkami rokov vyhynul.
Výška: 3,4 m
Hmotnosť: 400 kg
Vrstvy:
- vnútri konštrukcia z dreva
- škrupina
- tkanina
- papierová hmota s mapou