Ornitológovia ich vďaka vysielačkám sledujú od vyletenia z hniezd koncom mája 2013. Rekordérkou je Karolína, ktorá už zdolala 12-tisíc km! Bociany biele počas pol roka úspešne prekonali nástrahy prvej migrácie. „Zimu trávia na afrických pláňach,“ uviedol Ján Gúgh zo SOS/BirdLife Slovensko, ktorý operencom pripevňoval minivysielačky.
Na zimoviská v Čade dorazila medzi prvými Natália, bolo to 27. augusta. Odtiaľ sa presunula do Sudánu, kde je doteraz. Celkom preletela vyše 9 500 km. Jej sestra Karolína nemigrovala s ňou, po prelete juhu Európy a Blízkeho východu sa zdržala na Sinaji. „Na zimovisko v Čade dorazila 13. septembra, no zamierila aj do Sudánu, Južného Sudánu, Etiópie, Kene a až na juh Tanzánie. Jej letová dĺžka dosahuje 12-tisíc km,“ spomenul ornitológ.
Alexander odišiel posledný, 9. augusta, ale už o 17 dní dorazil do Čadu. Stratil sa z dohľadu vysielačky, až po troch mesiacoch prijali jeho pozície zo Sudánu. Preletel 7 000 kilometrov. „Teraz sú Alexander a Natália blízko seba, delí ich asi 80 km. Pomaly sa už chystajú na návrat. Prvé leto však nestrávia doma, ale na Blízkom východe. Až po druhej zime by sa mali vrátiť do okolia rodiska.
Sledovanie vysielačkami
Vďaka telemetrickému sledovaniu je možné získavať poznatky o migrácii bocianov. Vysielačky vážia len do 29 g a ornitológom umožňujú cez satelit zachytiť signál o polohe vtákov. Migráciu bocianov môžete sledovať aj on-line na www.vtaky.sk