Naučia ich, ako vyrábať kožené komponenty do vozidiel, ktoré putujú hlavne do automobiliek Land Rover a Audi. V januári firma postupne prijala sto ľudí, plánuje sa rozširovať ďalej. V budúcom roku chce otvoriť ďalšiu halu, tentoraz na prvotné spracovanie kože. Novú prácu v závode konečne našiel Košičan Marek Zajac (39). „Pracoval som ako učiteľ na strednej škole. Chvíľu som bol konštruktérom. Potom som si pol roka hľadal robotu, mal som iba brigády,“ spomínal na ťažké časy. „Som veľmi rád, že tu pracujem. Ešte nikdy som nebol vo výrobe, stretli sme sa tu dobrý tím. Život je taký, treba prijímať nové výzvy,“ tešil sa.
Okrem neho postupne pribúdajú ďalší noví zamestnanci, zarobia od 500 eur. Na ich zaškoľovanie otvorili novú tréningovú halu asi za pol milióna eur. „Bude v nej pracovať 140 až 150 ľudí. Poslúži ako firemný inkubátor na tréningy zamestnancov. Permanentne ich preškoľujeme na nové projekty, pretože koža je veľmi drahý materiál a máme veľký podiel ručnej práce,“ povedal generálny riaditeľ Richard Duda. „Tento rok narastieme do tisícky zamestnancov. Hľadáme operátorov. Hlavné požiadavky u nás sú morálka, gramotnosť, hygienické návyky a zase morálka. Každého zaučíme.“
Spoločnosť Howe Slovensko v Košiciach funguje od roku 2004 a momentálne zamestnáva 900 ľudí. Vyrába komponenty hlavne do áut značky Land Rover a Audi z dovezenej kože od austrálskych farmárov. Firma vznikla v Austrálii pred 104 rokmi.
Erika Maková (38), Košice: Predtým som robila v bare
- Som tu veľmi spokojná. Začínam, ale myslím, že práca mi ide. Doteraz som ešte nič také nerobila, je to pre mňa niečo nové. Pracovala som predtým 16 rokov v bare a 3 roky v obchode. Po škole to nie je ľahké
Mária Kimáková (26), Košice-okolie: Po škole to nie je ľahké
- Začala som tu pracovať ako absolventka, je to moja prvá práca. Po škole nie je ľahké sa zamestnať. Zvládam to veľmi dobre, som spokojná. Sme tu aj dobrá partia.