Pamiatku z roku 1650 majiteľ zakryl zo strany od cesty obrovskou maskáčovou plachtou. Okoloidúci sa novinke nestačia diviť, podľa vlastníka kaštieľa však ide len o ich dobro.
Kaštieľ v Rakoľuboch získal v roku 2005 terajší majiteľ, podnikateľ Ján Kadlečík. Ten vraví, že kaštieľ zamaskoval preto, aby ochránil ľudí. „Kaštieľ je blízko chodníka, kadiaľ ľudia chodia na autobus. Je to tam teda preto, aby ich neohrozil,“ povedal J. Kadlečík. Ten chcel hneď po kúpe kaštieľ kompletne zrekonštruovať a spraviť z neho penzión. Jeho plány však stroskotali na financiách.
„Mali sme prisľúbených 40 percent z eurofondov, ale nakoniec sme ich nedostali. Skúšali sme získať financie aj z ministerstva kultúry, ale to tiež nevyšlo,“ povedal. Kaštieľ, ktorému medzitým zhorela strecha, sa J. Kadlečík pokúšal aj predať, ale nenašiel sa nik, kto by ho chcel. „Nevzdávame sa, stále je v hre to, že ho chceme zrekonštruovať,“ dodal podnikateľ, ktorý priznáva, že so sanáciou budovy na neho tlačia aj pamiatkari.
Hlavu v smútku z chátrajúcej pamiatky má aj Ján Tupý, starosta Kočoviec, pod ktoré Rakoľuby patria. „Boli by sme šťastní, keby to opravil, kaštieľ býval pýchou obce a veľmi nás mrzí, ako vyzerá teraz,“ povedal.
Pýcha obce
Neskororenesančný kaštieľ v Rakoľuboch postavili v rokoch 1650 až 1655. Obnovili ho v roku 1728, v polovici 19. storočia a napokon v roku 1959. Vlastnilo ho niekoľko rodov, neskôr ho zdedili potomkovia v reštitúcii a v roku 2005 ho odkúpil podnikateľ Ján Kadlečík. O rok neskôr mu zhorela strecha a dnes chátra.
Zakryli aj ortopédiu
Podobne kuriózne prekryli aj časť chátrajúcej budovy v Trenčianskych Tepliciach. Ide o bývalú ortopédiu, ktorá v meste straší už pár rokov. Po výmene strechy sa ďalej neopravuje, na fasádu od cesty umiestnili obrovskú upútavku na Artfilm, čím ju čiastočne prekryli.