Zatiaľ čo niektoré zaujmú svojou skromnosťou či veľkosťou, rezbárskym vyhotovením, farebnosťou, iné sú dokonalými mechanickými strojmi, kde sa postavičky hýbu. Slovenským špecifikom sú ľudové betlehemy, ktoré okrem biblického výjavu zobrazujú aj život obyčajných ľudí a známe dominanty miest.
Pohyblivé divadlo (Bratislava)
Pravdepodobne najkrajší betlehem v hlavnom meste nájdu návštevníci vo Farskom kostole Najsvätejšej Trojice v centre mesta. Na unikátne rezbárske dielo sú každý deň zvedavé stovky ľudí. „Podľa nás ide o najkrajší betlehem v Bratislave. Páči sa nám jeho rozmanitosť,“ povedala Natália (40) z Bratislavy, ktorá prišla do kostola aj so synčekom Matúškom (3). Obdivovali farebné vyrezávané postavy aj rôzne zvieratká. Jeho centrom sú klasické jasličky s Ježiškom. Deťom sa páči najmä to, že betlehem je pohyblivý a napríklad lampy aj naozaj svietia.
Z celého sveta (Čadca)
V Kysuckom múzeu môžete navštíviť unikátnu výstavu betlehemov z celého sveta. Okrem slovenských betlehemov zo zbierok múzea uvidíte aj diela zo Slovinska, Česka, Mexika, Ruska, Izraela, Rakúska, Bolívie, Nigérie, USA, Ekvádora, Uruguaja, Číny, Kene či Peru.
Obrí ruženec (Košice)
V košickom seminárnom Kostole sv. Karola Bartolomejského majú počas vianočných sviatkov až dva betlehemy. Okrem klasického, ktorý je pri vchode do kostola, zaujme aj druhý. Ten je súčasťou najväčšieho vyrezávaného svätého ruženca na Slovensku. František Estočin tvoril ruženec z lipového dreva tri roky, má šírku 4 metre a výšku 3 metre a je tam 180 rôznych figúrok. Košický betlehem pripomína ružencové zastavenie „Ktorého si, Panna, v Betleheme porodila“.
Najväčší (Nové Mesto nad Váhom)
Obrí betlehem majú v Novom Meste nad Váhom. V roku 2011 ho zapísali do Slovenskej knihy rekordov ako Najväčší betlehem na Slovensku. Viaceré postavy majú až dva metre. „Prvý ročník sme robili biblické postavy. Spolu s Ježiškom ich bolo šesť. Potom sa betlehem rozrastal. Najmenšie sú ovečky, ktoré majú 30 centimetrov. Najvyššia postava však má cez dva metre. Najťažšia váži 380 kilogramov,“ povedal sochár František Bolebruch, ktorý vytvoril väčšinu postáv.
Rezbársky skvost (Rajecká Lesná)
Jeden z najväčších ľudových betlehemov v Európe nájdete v Dome Božieho milosrdenstva v Rajeckej Lesnej. Slovenský betlehem vytvoril rezbársky majster Jozef Pekara. Drevené dielo začal tvoriť v roku 1980 a kým ho dokončil, trvalo mu to 15 rokov.
Betlehem je dlhý až 8,5 metra a 3 metre vysoký, spolu sú na ňom tri stovky postáv, z ktorých asi polovica sa i pohybuje. Uprostred je scéna narodenia, začlenená do obce Rajecká Lesná. Okolo nej sú zastúpené regióny svojimi najznámejšími miestami a pamiatkami. Hrady Devín, Bratislava, Trenčín, Orava, katedrály v Nitre, Trnave, Spišskej Kapitule.