Na Dni remesiel im svoje umenie ukázalo vyše tridsať šikovných majstrov. Predviedli, že práca s drevom nie je len rezanie dosiek. Pod rukami im vznikali fujary, šindle či obrazy. Dni remesiel pripravila Stredná odborná škola drevárska, aby prilákala žiakov.
„Chceme pritiahnuť pozornosť mladých ľudí k tradícii a k remeslám. Lebo dnes u nás remeslá miznú. Aj o naše odbory je menší záujem. Zohnať dobrého remeselníka je pritom často problémom,“ hovorí riaditeľ Igor Šesták.
Práve z ich dielne vzišla obrovská socha anjela, ktorú darovali do aukcie projektu Srdce pre deti. „Snažíme sa ukázať, aký krásny a živý materiál je drevo, čo všetko sa z neho dá urobiť a ako sa opracúva,“ dodal riaditeľ.
Zdobené fujary a píšťaly
Koloničana Ladislava Horvátha očarili fujary a píšťaly. Vie ich nielen vyrobiť, ale na každej aj zahrá. "Jednu fujaru robím asi 50 hodín. Potrebujem vyrobiť nielen jej telu, no i drážku, kolík a klátik. Menšie píšťalky sú jednoduchšie," povedal s tým, že drevo musí pred výrobou postáť.
Tradičné drevené šindle
Ozajstných šindliarov už existuje veľmi málo. Ich ručnú výrobu predviedol Pavol Mikita (na hlavnom obrázku) z hanušovského múzea. "Naštiepané doštičky upravujem obojručným nožom, aby mali tú správnu hrúbku a do seba zapadali. Na záver ešte so špeciálnym nástrojom urobím drážku," prezradil.
Obrazy gravírované
Nádherné drevené obrazy vyrába Vladimír Vislocký z Prešova. Venuje sa ručnému vypaľovaniu a gravírovaniu laserom. "Radšej mám ručnú prácu na preglejtke s vypaľovačkou. Modernejšia je však laserová technika. Obrazy sú vtedy plastickejšie. Dosky niekedy predtým natriem nabielo," povedal.