V priebehu desaťročí sa menili ozdoby na stromčeku, jeho osvetlenie, darčeky pod stromčekom aj ich balenie, upravovalo sa štedrovečerné menu a výrazne sa menilo aj oblečenie ľudí. Vždy však platilo, že pri slávnostne prestretom stole chcel každý vyzerať čo najlepšie. Zaspomínajte si spolu s čitateľmi Nového Času, ako sa obliekali naše babky, mamy a do čoho odievali nás ako malých špuntov. Odborný komentár pripravila módna návrhárka Jana Jurčenko.
Kraťasy aj pod stromčekom
- V povojnovom období väčšina obyvateľov pociťovala nedostatok financií a šetrilo sa, kde sa dalo. To sa odzrkadlilo aj v odievaní. V detskom oblečení sa všetko dedilo po starších súrodencoch. Typickými pre chlapcov boli krátke nohavice na traky, v zime hrubé bavlnené, štruktúrovane pančuchy, bavlnené košele, vlnené pletené hrubé svetre a tvarované krátke kabátiky. Funkčnosť oblečenia bola nadradená estetike.
Prichádza syntetika
- Prírodné materiály ustupujú a nahrádzajú ich syntetické vlákna. Aj detská móda podliehala trendu čím ľahšej údržby, čo zabezpečovali práve syntetické materiály. Pre vtedajšie odevy boli charakteristické jednoduché strihy, geometrické tvary, slimfit línie a krátke sukne.
Dederon a veľké goliere
- Prírodné materiály boli úplne vytlačené syntetickými. V detskej móde bol najčastejšie používaný tzv. dederon, ktorý bol nekrčivý, prispôsobivý a ľahko udržiavateľný.
Prvky módnych trendov pre dospelých sa prenášali aj do detskej módy, charakteristické boli twistové nohavice, veľké goliere a manžety, roláky, pletené vesty v kombinácii s košieľkami, kvetinovými vzormi a folklórne prvky.
Návrat k bavlne
- Módu v tomto období veľmi ovplyvnili Madonna a Michael Jackson. Detská móda bola extrémne pestrá a preexponovaná rôznymi prvkami. Nastal nástup rozprávkových motívov, neónové farby, tylové doplnky (mašle), opasky a volániky. Postupne sa vracalo k bavlneným materiálom, v kurze bol hlavne menčester, rifľovina a bavlnené pletené svetríky.