To je výsledok takmer dva roky trvajúcej občianskej vojny v Sýrii. Celonárodná tragédia však pre mnohých prestáva byť len obyčajnou správou v novinách vo chvíli, keď sa na verejnosť dostane čo i len jeden príbeh človeka, ktorý vojnu zažil na vlastnej koži. Takým je aj osud stavebného inžiniera Mohameda Sida, ktorý pred 30 rokmi študoval v Košiciach a prišiel o všetko. Vo svojom zúfalstve už požiadal o pomoc aj šéfa slovenskej diplomacie Miroslava Lajčáka či primátora Košíc Richarda Rašiho.
Mohamed Sido patrí medzi milióny Sýrčanov, ktorí prišli o domov. Žije v tábore len 5 kilometrov od hraníc v Turecku. Nemôže sa pohnúť z miesta a odznova začať žiť v civilizovanej krajine. Ministrovi zahraničných vecí Miroslavovi Lajčákovi dokonca napísal list, z ktorého naskakujú zimomriavky.
„U nás v Sýrii je občianska vojna, ktorú keď niekto nezažil na vlastnej koži, nevie, aké to je. Aké to je utekať v noci s deťmi pred útokmi rebelov či teroristov, ktorí rabujú a páchajú neskutočné zverstvá na obyčajných nevinných ľuďoch a sú schopní zabiť aj dieťa,“ opisuje situáciu, v ktorej sa ocitol. Nikomu neželá, aby to zažil. Práve preto s manželkou a tromi deťmi utiekol z domu.
„V mojom rodnom meste Aleppo som musel zanechať svoj dom, celý svoj majetok, proste všetko a opustiť rodnú zem,“ pokračuje v hodnotení svojich pomerov. „Deti nechodia do školy, peniaze sa nám minuli na stravu, na bývanie, na lekárov, nemám prácu, všetci hladujeme a žije sa nám tam veľmi zle,“ dodáva stavebný inžinier s tým, že už sa ani nemá kam vrátiť, keďže ani nevie, či jeho dom ešte stojí.
Prosí o pomoc
Sido ministra vo svojom liste žiada o pomoc. „Požiadam Vašu krajinu o udelenie schengenského víza a prosím Vás veľmi o prihliadnutie na našu bezvýchodiskovú situáciu pri posudzovaní mojej žiadosti o schengenské vízum. Budem Vám veľmi povďačný a do konca svojho života zaviazaný, keď mne a mojej rodine poskytnete humanitárnu pomoc udelením schengenského víza,“ píše v srdcervúcom e-maile, ktorý poslal Lajčákovi.
Prečo sa rozhodol osloviť práve naše ministerstvo? K Slovensku má totiž veľmi blízky vzťah. „Milujem Slovensko odvtedy, čo som tu študoval. Bolo to už veľmi dávno, pred 30 rokmi, ale nikdy som na vašu krajinu nezabudol a Slovensko a Slováci ostanú navždy v mojom srdci,“ dodáva v liste.
Prísne podmienky
Sido sa dočkal z nášho rezortu diplomacie aj odpovede, no minister Lajčák pod ňou podpísaný nie je. V reakcii však prísľub pomoci pri prideľovaní víz chýba. Úradníci v nej iba radia, kde môže o víza požiadať a aké podmienky musí splniť. Hovorca Boris Gandel však pre Nový Čas pripomína, že túto problematiku riešia primárne ich kolegovia z ministerstva vnútra.
„Uvedomujeme si, že situácia sýrskych utečencov je skutočne katastrofálna. Každý jeden list, ktorý dostaneme na MZVaEZ SR, vrátane tých, ktoré sú adresované pánovi ministrovi, hodnotíme individuálne a hľadíme na ľudský rozmer. Týka sa to aj listov tohto typu,“ tvrdí hovorca s tým, že minister má pre podobné prípady pochopenie.
„Na strane druhej musíme rešpektovať medzinárodné pravidlá, zvlášť ako krajina, ktorá je súčasťou schengenského priestoru, ktorá má svoje záväzky a nemôže porušovať dané pravidlá,“ uzatvára Gandel.
Sidovi a jeho rodine tak ostáva len dúfať, že sa mu podarí kúpiť sebe a svojim blízkym spiatočnú letenku, zabezpečiť potvrdenie o zdravotnom poistení, políciou potvrdené pozvanie zo Slovenska, potvrdenie o ubytovaní u nás a zozbierať dostatok peňazí na život na Slovenku, ktoré preukáže úradníkom. Len v takom prípade dostane víza.