Ide o časť najväčšieho pokladu kuruckých poltúr, aký kedy bol na Slovensku nájdený. Jeho zreštaurovanie trvalo tri roky.
Medené mince - poltúry - pochádzajú z obdobia povstania sedmohradského kniežaťa Františka II. Rákociho (1703 - 1711). „Bolo nájdených celkovo 1 756 kusov. Vykopali ich v máji 2009 na mieste, kde kedysi stálo zemepanské centrum,“ prezradil riaditeľ múzea Miroslav Eliáš. Trvalo tri roky, kým mince, ktoré boli objavené v Kostolnom Seku, očistili.
„Zároveň ich digitálne nasnímali, zmerali, odvážili a urobili aj rozbor zloženia medi. Je to jeden z mála pokladov na Slovensku, ktorý bol takto detailne a odborne spracovaný,“ dodal riaditeľ múzea.
Nájdené poltúry sú považované za najväčší poklad tohto druhu mincí u nás. „Vyplácali sa nimi kuruci. Ľudia nimi veľmi obchodovať nechceli, lebo vtedy boli v obehu najmä zlaté a strieborné mince. Poltúry volali červené peniaze a v kurze boli asi 4 roky. Preto je ťažké zistiť, čo si v čase najväčšieho používania poltúr mohol človek za ne kúpiť. Štandardne bola 1 poltura 3 denáre alebo 1,5 grajciara a asi 0,5 groša. Po roku 1708 nastala ich inflácia a strácali na hodnote. Je známe, že koncom 17. storočia a prvej tretiny 18. storočia stálo 100 doskových klincov 15 grajciarov (10 poltúr) a chlieb 15 denárov (5 poltúr). Ak by sme to prerátali, vyšlo by zo sumy pokladu 350 kusov chleba,“ vysvetlil M. Eliáš.