Stojí na námestí pri mestskom úrade a zvláštny je tým, že jeho drevené postavičky chráni kovová mreža. Nad zamrežovaným Ježiškom, Pannou Máriou, tromi kráľmi či inými postavami okoloidúci nechápavo krútia hlavami. „Dúfam, že to otvoria, no je smutné, že Ježiško je v takom krásnom betleheme za mrežami. Je to škoda, ale zainteresovaní asi vedeli, prečo to urobili,“ skonštatovala dôchodkyňa Zuzana, ktorá si prišla pozrieť betlehem aj s vnučkou Monikou (2). „Je to hanba, lenže keď ľudia ukradnú i postavičky z betlehema, tak zrejme inej cesty ani niet,“ dodala Mária (59).
„Betlehem stojí na námestí už piaty rok. Cez deň bude bez mreží, ale na noc ich tam dáme, lebo nám stadiaľ kradli veci. Naposledy vlani ovečku, hoci bola priskrutkovaná. Ak nebudú ľudia z neho kradnúť veci, nebude tam musieť byť ani mreža,“ vysvetlil primátor Topoľčian Peter Baláž.
Dúfame, že nám darčeky prinesie
Alex (5): "Ježiško skončil za mrežami preto, že asi niečo zlé urobil. Dúfam, že darčeky mi ale prinesie."
Hanka (6): "Ježiško by nemal skončiť za mrežami, lebo je dobrý a nosí darčeky. Budem ho čakať a verím, že mi darčeky prinesie."
Matej (7): "Neviem, prečo ho dali za mreže, lebo Ježiško je dobrý a nosí deťom darčeky. Určite ho pustia, aby mohol prísť aj tieto Vianoce."
Mreže vníma dieťa negatívne
Daniela Bolgáčová, detská psychologička
Deti vnímajú intenzívne vonkajšie vplyvy. Niečo takéto v nich vyvoláva negatívne emócie. Ak je niekto za mrežami, evokuje to v nich, že spáchal niečo zlé. Je prirodzené, že ľudia si musia majetok chrániť, ale mohli zvoliť vhodnejšiu formu, napr. elektronické zabezpečenie. Dieťaťu treba vysvetliť, že nie všetci ľudia sú dobrí a betlehem s Ježiškom musí byť chránený proti krádeži. Pri správnom vysvetlení to pochopia.