Výrobky pracovníkov Cvernovky putujú do celého sveta. V pradiarni desiatky žien spracúvajú bavlnu a vyrábajú z nej preslávené nite. Jednou z robotníčok je aj Bratislavčanka Marika (67). Jej sesternica Darina (63) ju spoznala na fotke v Novom Čase. Vyučená pradiarka prežila vo fabrike tri roky, v súčasnosti žije na dôchodku v Kanade.
„Boli sme ako sestry. Marika bola vždy vysmiata, prácu v Cvernovke si pochvaľovala. Aby tam mohla robiť pradiarku, učila sa tri roky v učilišti na Svätoplukovej,“ prezradila Darina. Fotografiu, ktorú Nový Čas uverejnil v súvislosti s výstavou autentických fotiek v Cvernovke, spoznala okamžite. V minulosti vyšla v legendárnom Večerníku. „Fotka je z roku 1963. Vtedy som mala 13 rokov, Marika 17. Domov pribehla naradostená, kričala z celého hrdla: „Pozrite sa, som v novinách!“ spomína s nostalgiou Darina.
„Považovali ma za príkladnú pracovníčku, a práve preto si ma vybrali na fotografiu. V Cvernovke bola vždy dobrá nálada, vzájomne sme si pomáhali, z bezpečnostných dôvodov sme pri strojoch nosili na hlavách šatky. Pracovali tam aj ľudia zo spriatelených socialistických krajín, no kvôli jazykovej bariére sme spolu moc nekomunikovali,“ povedala Novému Času samotná Marika, ktorá v Cvernovke pracovala tri roky.
Keď mala devätnásť, vydala sa za svoju prvú lásku a rok nato sa jej narodilo bábätko. Do továrne sa už nevrátila. V 70. rokoch minulého storočia, v čase hlbokého socializmu, sa so situáciou v Československu vyrovnávala ťažko a napokon v roku 1980 emigrovala. Do zahraničia odišla aj Marikina sestra Elena, ktorej novej domovom sa stala Austrália.
„Pre Mariku to bolo ťažké obdobie. Do Toronta išla s manželom a dvoma malými deťmi v nádeji na lepší život. Ako emigrantka sa musela popasovať s náročnými začiatkami, pomocnú ruku jej podali predstavitelia nemeckej fary. Pracovala tam ako sekretárka nemeckých kňazov,“ opisuje Marikin život Darina.
Milovanú príbuznú uvidela až po dlhých, vyše dvadsiatich rokoch. V roku 2004 po prvý raz navštívila Kanadu. „Bolo to čarovné stretnutie. Prišla aj Elena z Austrálie, ktorá sa vlastne s Marikou videla taktiež prvý raz po emigrácii. Vymenili sme si zážitky, Marike sa v Kanade narodila ešte dcérka. Manžel jej medzitým zomrel, tak svoj čas venuje deťom a sníva o tom, ako opäť raz navštívi svoje rodné Slovensko,“ uzavrela so slzou v oku Darina.
CVERNOVKA
- Bavlna z nej sa vyvážala do celého sveta.
- Známa bola ako Pozsony Csernagyar, Pressburger Zwirnfabrik, Bratislavská Cvernová továrňa, Danubia či Závody MDŽ 8. marca.
- Prvú produkciu spustila v r. 1902.
- Skončila v roku 2003 vyhlásením konkurzu.
Spoznajte príbuzného na starých fotkách
Podobne, ako Darina spoznala svoju sesternicu, aj vy môžete spoznať príbuzných vďaka európskej digitálnej knižnici Europeana 1914 - 1918. Projekt, ktorý sa rozbehol aj na Slovensku, zachytáva fotografie, denníky a naskenované predmety všetkých, ktorí prežili 1. svetovú vojnu, alebo sú potomkovia tých, ktorí vo vojne zahynuli.
Zberné miesta fotografií
- Bratislava 29. - 30. 11., Univerzitná knižnica
- Košice 6. - 7. 12., Štátna vedecká knižnica
- Martin 13. - 14. 12., Slovenská národná knižnica