Za smelým projektom stojí domáci investor a elektrinu by mali získavať už od roku 2015. Prvé správy však hovorili o čínskom investorovi. „Na projekte spolupracuje firma z východného Slovenska,“ spresňuje Daniela Žišková za subdodávateľa projektu, ktorý plánuje využiť až 185-stupňovú vodu. V súčasnosti posudzujú vplyvy na životné prostredie. „Po ukončení povoľovacieho procesu bude záležať na odbornom posudku, pričom samotná elektráreň by mohla začať fungovať už v roku 2015,“ uviedla Žišková.
Ročne by nová elektráreň mohla z podzemia vyprodukovať zhruba 45-tisíc megawatthodín energie, ktorú dodajú do siete. Náklady si vyžiadajú až do 45 miliónov eur. Starostka Dargova Štefánia Bojtimová potvrdila, že o Číňanoch tiež počula. „Osobne sa neukázali, no pozemky pod uvažovanou elektrárňou sú už majetkovo vyrovnané. Nachádzajú sa asi 800 metrov za zastavaným územím obce smerom na Sečovce.“
Ako dodala, netrpezlivo čakajú na posudky. „Ak budú kladné, môže sa začať s územným konaním. Občania síce majú isté obavy z hluku a vibrácií, ale projekt sme neodmietli. Možno by sa energia dala využiť aj na rekreáciu či vykurovanie skleníkov.“ Okrem získavania obnoviteľného zdroja energie by prínosom bola aj zamestnanosť. V tejto elektrárni by malo nájsť prácu asi 15 ľudí.
Geotermálna energia
- Pochádza z horúceho jadra Zeme, jej prejavom sú sopky, gejzíry či horúce pramene.
- Geo-termálna energia sa na Slovensku využíva na vykurovanie a rekreačné účely celkovo v 36 lokalitách. Využívaný tepelný výkon dosahuje 131 MW.
- Vrt pri Dargove má hĺbku 450 m, počíta sa s hĺbkou až 2 km.
- Výkon elektrárne má byť až 45-tisíc MW.