U štyroch bol výsledok pozitívny. Keďže práve v Košickom kraji je najviac nových prípadov liečených diabetikov, netreba nič podceňovať. Závažnou sprievodnou komplikáciou cukrovky je totiž chronické ochorenie obličiek.
„Musím sa viac kontrolovať, čo a koľko konzumujem a dávky primerane prispôsobovať svojmu zdravotnému stavu,“ povedal pacient Martin (51), ktorému cukrovku zistili už pred 15 rokmi. Pravidelne si meria hladinu cukru a chodieva aj na kontroly. „Snažím sa cukor udržať v norme a šetrím sa. S cukrovkou som sa už naučil žiť,“ dodal tento pacient.
Ďalší Košičan Peter Pello (52) sa po teste prúžku len potešil: „Som v poriadku, hodnoty sú v norme. Pripisujem to aj tomu, že som dlhé roky pracoval v Nemecku s vínom. Mám ho rád a v optimálnom množstve prospieva zdraviu.“ Odborník na obličky, nefrológ Alfonz Jurčina, ktorý dohliadal na testy pacientov v košickej Univerzitnej nemocnici L. Pasteura, potvrdil nevyhnutnosť prevencie.
„Ochorenie obličiek u pacientov s cukrovkou sa môže vyvíjať veľmi nenápadne. Bez liečby je nevyhnutná už len dialýza alebo transplantácia. Preto treba predchádzať komplikáciám, vhodné lieky dokážu oddialiť trvalé poškodenie obličiek.“
Cukrovka v číslach
- Na Slovensku vlani zaznamenali najvyšší počet liečených diabetikov od roku 1980.
- V porovnaní s rokom 2011 počet cukrovkárov vzrástol približne o 5 500 osôb.
- Novodiagnostikovaných pacientov bolo vlani 25 160.
- Najviac prípadov pribudlo v Košickom kraji, najmenej v Žilinskom kraji.
- V súčasnosti na Slovensku trpí cukrovkou takmer 350-tisíc ľudí.
- Najvyšší výskyt diabetu je v Číne, Indii a USA. Vlani zomrelo vo svete na diabetes 4,8 milióna ľudí.
Testovanie s prúžkom
- kontrola trvá len asi minútu
- farebný prúžok treba namočiť do zachyteného moču
- po sfarbení 5. políčka nazeleno treba vyhľadať lekára
- je to signál neželaného množstva bielkovín