V mestečku Koror na ostrove Palau zastihlo partiu 12-ich potápačov zo Slovenska a Česka vyčíňanie supertajfúnu Haiyan. Museli si urobiť niekoľkodňové zásoby na prežitie, obchodníci zadebnili predajne, lietadlá boli odstavené. Skúsených potápačov neustále prenasledovala myšlienka, ako sa z ostrova zmietaného prírodným živlom dostanú domov. Podľa BBC môže ísť o najsilnejšiu búrku, aká kedy zasiahla pevninu.
Imrich (40) sa spolu s partiou Slovákov a Čechov tešili na potápačský raj. Nie sú to žiadni začiatočníci, tento šport robia roky. Po pár dňoch podvodného skúmania však zažili hrôzu na pevnine. „V stredu po obede nám v hoteli oznámili, že prichádza obrovský tajfún. Mali sme si pripraviť zásoby jedla a pitnej vody na 5 dní, platil zákaz vychádzania,“ hovorí ostrieľaný potápač Imrich.
Celý Koror bol okamžite v pozore. Polícia odprevádzala ľudí domov, všetko, čo malo nohy, sa utekalo skryť. Na obchodoch a budovách sa do pár hodín objavili drevené debnenia, po celom meste boli napísané výstrahy o prichádzajúcom nebezpečí. „Keď nás tajfún zastihol, bola noc. Svetlá blikali, okná sa triasli, bol to strašný hukot. Nevedeli sme, ako sa dostaneme domov. Ostávalo nám len dúfať, že zásoby jedla a pitnej vody nám vydržia,“ opisuje krušné chvíle Imrich. Spásou sa pre nich stal až ďalší deň.
„Ráno ešte hučal hrozný vietor, ale potom sa to konečne začalo zlepšovať. Je to neuveriteľné, mesto dali domáci za pár hodín dokopy,“ dodal potápač. Supertajfún, našťastie, nečakane zmenil smer a presunul sa na Filipíny. Partia Slovákov sa spamätala z obrovského šoku a konečne mohla nerušene obdivovať vytúžený svet pod vodou.
Najsilnejšia búrka na pevnine
Tajfún Haiyan, ktorý udrel na Filipíny, nazývajú meteorológovia supertajfúnom. Rýchlosť vetra dosahovala až 320 km/h. „Ak sa potvrdia úvodné odhady, pôjde o najsilnejšiu búrku, aká kedy zasiahla pevninu,“ informovala BBC. Na Filipínach si už Haiyan vyžiadal štyri obete, státisíce ľudí museli opustiť svoje domovy.