Čaká ho rozsiahla rekonštrukcia, ktorá potrvá do júna 2015 a bude stáť takmer 1,5 milióna eur. Rybári počas vypúšťania vylovili ryby aj raky. Ryby premiestnili do iného tajchu, raky pozbierali a vypustili do Hodrušského potoka. „Raky nám indikujú, že voda v Dolnohodrušskom jazere je čistá,“ povedal Ondrej Karnas, rybársky hospodár zo Slovenského rybárskeho zväzu v Žarnovici.
V priebehu 17. a 18. storočia, keď bolo potrebné dobývať hlbšie položené ložiská a ľudská a zvieracia sila už nepostačovali na pohon čerpacích a ťažobných zariadení, sa ako jediná možná alternatíva energetického pohonu ukázala voda.
V prírodných podmienkach okolia Banskej Štiavnice nebol postačujúci zdroj vodnej energie, a tak tu vytvorili sústavu umelých vodných nádrží, tajchov, v ktorých sa akumulovala voda z atmosférických zrážok a následne sa jej energetický potenciál využíval na pohon banských a úpravárenských zariadení. Na rozdiel od minulosti, keď sa tajchy vybudovali a využívali v baníctve a boli súčasťou banského systému, v súčasnosti slúžia na rekreačné účely či ako zdroj úžitkovej vody.