Hoci väčšiu časť ich stravy tvoria rastliny, nepohrdnú ani hospodárskymi zvieratami a voľne žijúcou zverou. Medveď na jedného zo skupiny diviakov zaútočil pri bahnisku, kde sa diviaky pravidelne chodili bahniť. V jeho blízkosti bolo vidieť množstvo stôp, ktoré svedčili, že sa tu odohral súboj diviaka a medveďa. „Medvede disponujú značnou silou a dokážu usmrtiť zviera aj jedným úderom laby. Aj preto bývajú lebka alebo chrbtica koristi často zlomené,“ vysvetľuje ekológ Jaroslav Slašťan z Kremnice, ktorý sa už roky venuje etológii medveďa hnedého.
Medveď naraz spotrebuje až 12 kg potravy, ktorou sú jahňady, puky stromov a kríkov. Neskôr žerie hmyz, larvy, mäkkýše, obojživelníky a drobné stavovce. Oberá maliny, čučoriedky, jarabinu, drienky a ostatné lesné plody, spása kukuricu v mliečnej zrelosti a požiera i plody ovocných stromov. „Medvede nepohrdnú zvyškami uhynutej či ulovenej zveri. Nie sú dobrými lovcami, ale stáva sa, že si ulovia aj voľne žijúcu zver. Nedávno som našiel zvyšky diviaka a množstvo stôp, ktoré svedčili, že sa tu odohral súboj diviaka a medveďa,“ vysvetľuje Slašťan. Diviak sa po napadnutí bránil, o čom svedčili aj medvedia srsť, krv a pováľaná tráva.
„Nakoniec medveďovi podľahol. Diviak mal následkom zlomenia krčnej chrbtice neprirodzene vytočenú hlavu, v oblasti pliec a hrdla sa nachádzali početné a veľmi ťažké uhryznutia, a veľmi silné uhryznutie sa nachádzalo aj na hlave v oblasti nosa,“ opísal drámu Slašťan.
Keď zabíja medveď
- Dospelý medveď obeť usmrtí mocnými údermi láb do zátylku, hlavy alebo cez chrbát.
- Ak korisť pohryzie, takmer vždy nad nosom, do pleca alebo šije.
- Medveďom zabité zvieratá majú ťažké poranenia a často zlomenú chrbticu.
- Po úderoch láb možno na uhynutých zvieratách vidieť rozsiahle podliatiny a pomliaždeniny.
- Medveď začne požierať korisť najskôr v oblasti hrudníka alebo brucha. Najskôr vyžerie vnútornosti, u hovädzieho dobytka, kôz a oviec vemeno.
- Časti koristi bývajú rozvláčené na veľkej ploche.