Peter z Bratislavy navštívil kožnú ambulanciu pre iný zdravotný problém, no pri bežnej kontrole znamienok zostala jeho lekárka zarazená. „Na vnútornej strane stehna našla rizikové znamienko. Bolo sfarbené do čierna a menilo veľkosť. Z jej reakcie bolo badať, že to je veľký problém,“ spomína čitateľ.
Čierne znamienko muselo byť nutne čím skôr chirurgicky odstránené. Kožná doktorka poslala pacienta rovno na chirurgiu, aby si objednal termín operácie. Doslova išlo o dni. „Bol som vystrašený, ale zároveň som si nepripúšťal nič vážne. Doktorka mi nechcela povedať viac detailov, ale na internete som si podľa lekárskej správy našiel, že v mojom prípade existuje vysoké riziko počiatočnej fázy rakoviny kože, teda malígneho melanómu,“ opísal Peter.
Znamienko mu odstránili o pár dní. Keďže existovalo vysoké riziko vážnej choroby, museli okrem neho vyrezať aj dva centimetre kože naokolo i dva centimetre mäsa a tuku do hĺbky. „Rozhodol som sa aspoň na fotografie zachytiť priebeh zákroku, aby každý Slovák videl, že to nie je nič bolestivé, zložité či zdĺhavé. Určite by mal každý chodiť na pravidelnú prehliadku, aby sa vyhol stresom a samotným problémom. Mne síce zostane veľká jazva, ale je mi to jedno. Ešteže to dopadlo v poriadku,“ uzavrel Peter, ktorý sa o niekoľko dní dozvedel, že sa u neho zákerná choroba neprejavila. Pravidelným kontrolám rizikového miesta, kde sa nachádzalo znamienko, sa však už nikdy nevyhne.
Odborníčka: Počet pacientov stúpa
Doktorka Desana Borecká z Národného onkologického ústavu v Bratislave odporúča Slovákom, aby boli ostražití a všímali si svoje znamienka, pretože včasná diagnostika problému markantne zvyšuje úspešnosť liečby. „Pacient by si mal všímať pigmentové zmeny znamienka, jeho zväčšenie, asymetrický tvar, vyvýšenie a jeho farbu. Počet pacientov, ktorý trpia melanómom narastá každý rok o 5 %. Je to vysoko rizikové ochorenie, pretože patrí k najrýchlejšie metastázajúcim nádorom kože,“ skonštatovala doktorka.
Jedným z dôvodov zvýšenia výskytu rakoviny kože môže byť aj zmena správania u ľudí. Vyskytuje sa najmä u tých, ktorí žijú v mestách a môžu si dovoliť pobyty pri mori. Najrizikovejšie sú svetlý typy pokožky. Riziko rakoviny zvyšuje aj každé spálenie kože na priamom slnku.
Čo je malígny melanóm
Vzniká z pigmentového materského znamienka, ale aj na zdravej, nezmenenej koži. Môže sa objaviť aj v oku či na slizniciach. Malígny melanóm vyzerá spočiatku ako nepravidelná hnedá škvrna alebo materské znamienko, ktoré začne meniť svoj vzhľad a stáva sa zhubným. Ak sa zachytí dostatočne skoro, lekári ho dokážu vyliečiť. Zhubný melanóm je veľmi zákerný druh rakoviny, veľmi rýchlo rozširuje metastázy často do lymfatických uzlín a mozgu, môže skončiť aj smrťou.