Pod zámienkou ponuky mestských nájomných bytov v Bratislave z obetí vytiahli po 1 000 až 3 000 eur. Dokopy sa tak nabalili asi o 100 000 eur. Medzi poškodenými je aj 34-ročná mamička dvoch detí, ktorá prišla o viac než 3 000 eur. Magistrát má podozrenie, že skupina mohla byť napojená na niektorého zo zamestnancov mesta. Preto zvýšil bezpečnostné opatrenia.
Nachytať sa na sladké reči o bývaní v centre mesta sa dala aj mladá mamička. „Cez známu som sa dostala k žene, ktorá mi ponúkla nájomný byt v Starom alebo Novom Meste,“ začína svoje rozprávanie Bratislavčanka, ktorú zaujala možnosť výberu lokality. Sprostredkovateľský poplatok, ktorý musela vopred zaplatiť, bol 2-tisíc eur!
„Spočiatku sa mi to nezdalo čudné, pretože mám aj notárom overenú zmluvu, ktorá hovorí, že záloha mi bude po čase vrátená. Zaplatiť sme museli aj výšku polročného nájomného, čo je 1 200 eur,“ spresňuje 34-ročná žena. Potom jej sprostredkovateľka priniesla zmluvu bez pečiatky a komunikácia s falošnou zamestnankyňou mesta začala viaznuť. Odkedy sa médiá obuli do témy podvodníkov, žena už oklamanej Bratislavčanke telefón nikdy nezdvihla.
Mladá mamička nie je ani zďaleka jediná, ktorá naletela. Podľa jej slov je oklamaných približne 50 ľudí, ktorí si v dobrej viere kontakt na podvodníkov vzájomne posúvali. Magistrát podal na neznámych páchateľov trestné oznámenie a polícia už prípad vyšetruje. „Vieme približne o 30 prípadoch oklamaných, no ľudia sa boja ozvať. Našťastie sa zdá, že po tom, čo médiá informovali o kauze, podvodníci už vyčíňať prestali,“ povedal hovorca primátora Ľubomír Andrassy.
Podľa TV JOJ existuje aj nahrávka, ktorá zaznamenáva rozhovor medzi poškodenou a ženou, ktorá sa vydávala za zamestnankyňu mesta. Veľkou záhadou je, ako sa dostala pečiatka magistrátu na falošné dokumenty. To, či bola zneužitá technologicky, alebo ju niekto ukradol priamo z úradu, je tiež predmetom vyšetrovania polície.
Zvýšená bezpečnosť na magistáte
Po tom, čo boli zneužité údaje aj pečiatka mesta, musela samospráva pristúpiť k opatreniam. V dokumentoch na stránke mesta sa už nezverejňujú podpisy predstaviteľov magistrátu ani oficiálna pečiatka. Do úradných priestorov samosprávy sa dostanete už len po identifikácií občianskym preukazom.
Čo má obsahovať zmluva s mestom?
1. Základné údaje mesta (napr. kto má právo konať)
2. Predmet zmluvy
3. Trvalé bydlisko
4. Uvedenie zmluvy na internete
5. Overenie notárom
6. Podpis primátora